WHAT’S IN THE BOX – Fortinet FortiGate 1500DT – 2 x 10Gb Ethernet SR SFP+ transceiver.
KEY SELLING POINTS
-
Industry-leading next generation firewall performance and 10x data center firewall
-
NSS Labs Recommended NGFW and NGIPS delivers top-rated protection
-
Integrated high port density delivers maximum flexibility and scalability
-
Intuitive management interface enables broad and deep visibility and control
-
Application control plus identity and device-based policy enforcement provides more granular protection
MAIN SPECIFICATIONS |
|
| Product Description | Fortinet FortiGate 1500DT – security appliance |
| Device Type | Security appliance |
| Form Factor | Rack-mountable – 2U |
| Processor | 1 x Fortinet FortiASIC NP6 |
| Hard Drive | 480 GB |
| Data Link Protocol | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet, 10 Gigabit Ethernet |
| Performance | Firewall throughput (1518-byte packet size): 80 Gbps ? Firewall throughput (512-byte packet size): 80 Gbps ? Firewall throughput (64-byte packet size): 55 Gbps ? IPS throughput: 15 Gbps ? VPN throughput (512-bit IPSec): 50 Gbps ? CAPWAP throughput: 12.3 Gbps ? VPN throughput (SSL): 4 Gbps ? Firewall latency (64-byte UDP): 3 ?s ? Firewall throughput: 82.5 Mpps |
| Capacity | Client to gateway IPSec VPN tunnels: 50000 ? Gateway to gateway IPSec VPN Tunnels: 20000 ? Concurrent sessions: 12000000 ? New sessions per second: 300000 ? Firewall policies: 100000 ? Concurrent SSL VPN users: 10000 ? Virtual domains: 250 ? Number of FortiAP devices: 4096 ? Number of FortiToken devices: 5000 ? Maximum number of registered endpoints: 8000 |
| Included Accessories | 2 x 10Gb Ethernet SR SFP+ transceiver |
| Power | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Power Redundancy | Yes |
| Dimensions (WxDxH) | 17.2 in x 21.8 in x 3.5 in |
| Weight | 34.39 lbs |
EXTENDED SPECIFICATIONS |
|
| General | |
| Device Type | Security appliance |
| Height (Rack Units) | 2U |
| Width | 17.2 in |
| Depth | 21.8 in |
| Height | 3.5 in |
| Weight | 34.39 lbs |
| Processor / Memory / Storage | |
| Processors Installed | 1 x Fortinet FortiASIC NP6 |
| Hard Drive | SSD 480 GB |
| Networking | |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Connectivity Technology | Wired |
| Data Link Protocol | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet, 10 Gigabit Ethernet |
| Network / Transport Protocol | TCP/IP, UDP/IP, IPSec |
| Performance | Firewall throughput (1518-byte packet size): 80 Gbps ? Firewall throughput (512-byte packet size): 80 Gbps ? Firewall throughput (64-byte packet size): 55 Gbps ? IPS throughput: 15 Gbps ? VPN throughput (512-bit IPSec): 50 Gbps ? CAPWAP throughput: 12.3 Gbps ? VPN throughput (SSL): 4 Gbps ? Firewall latency (64-byte UDP): 3 ?s ? Firewall throughput: 82.5 Mpps |
| Capacity | Client to gateway IPSec VPN tunnels: 50000 ? Gateway to gateway IPSec VPN Tunnels: 20000 ? Concurrent sessions: 12000000 ? New sessions per second: 300000 ? Firewall policies: 100000 ? Concurrent SSL VPN users: 10000 ? Virtual domains: 250 ? Number of FortiAP devices: 4096 ? Number of FortiToken devices: 5000 ? Maximum number of registered endpoints: 8000 |
| Features | Firewall protection, VPN support, traffic shaping, manageable, IPv6 support, antivirus analysis, Intrusion Prevention System (IPS), IPv4 support, checksum offload support |
| Encryption Algorithm | SSL |
| Expansion / Connectivity | |
| Interfaces | 2 x 1000Base-T (management) – RJ-45 ? 1 x USB – Type A ? 1 x USB – Type B ? 1 x console – RJ-45 ? 16 x 1000Base-T – RJ-45 ? 16 x Ethernet 1000 – SFP (mini-GBIC) ? 4 x 1Gb Ethernet/10Gb Ethernet – SFP+ ? 4 x 10Gb Ethernet – RJ-45 |
| Miscellaneous | |
| Included Accessories | 2 x 10Gb Ethernet SR SFP+ transceiver |
| Compliant Standards | UL, VCCI, C-Tick, ICSA IPSec certified, ICSA Firewall certified, cUL, ICSA Intrusion Detection, ICSA Antivirus, CB, FCC Part 15 A |
| Power | |
| Power Device | Internal power supply – hot-plug |
| Installed Qty | 2 |
| Max Supported Qty | 2 |
| Power Redundancy | Yes |
| Voltage Required | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Power Consumption Operational | 350 Watt |
| Software / System Requirements | |
| OS Provided | FortiOS 5 |
| Environmental Parameters | |
| Min Operating Temperature | 32 ?F |
| Max Operating Temperature | 104 ?F |
| Humidity Range Operating | 20 – 90% (non-condensing) |



