Product images only for reference. Actual product may vary. Email sales@endusersupplies.com for discounts.
FG-2200E
FG-2200E – Fortinet FortiGate 2200E – Security appliance – 10 GigE, 40 Gigabit LAN, 25 Gigabit LAN – 2U – rack-mountable.
- Secure Payments
- Fast Shipping
- Huge Savings
Price: $37,179.00
Out of stock
Fortinet FortiGate 2200E – Security appliance – 10 GigE, 40 Gigabit LAN, 25 Gigabit LAN – 2U – rack-mountable
The FortiGate network appliances represent the enterprise firewall platforms. FortiGate is based on FortiASIC, a purpose-built integrated architecture, that provides extremely high throughput and exceptionally low latency, while delivering excellent security effectiveness and consolidation.
?
MAIN SPECIFICATIONS |
|
| Product Description | Fortinet FortiGate 2200E – security appliance |
| Device Type | Security appliance |
| Form Factor | Rack-mountable – 2U |
| Processor | FortiASIC CP9/NP6 |
| Data Link Protocol | Gigabit Ethernet, 10 Gigabit Ethernet, 40 Gigabit Ethernet, 25 Gigabit Ethernet |
| Performance | IPS throughput: 16.5 Gbps ? NGFW throughput: 13.5 Gbps ? Threat protection throughput: 11 Gbps ? Firewall throughput (1518-byte UDP): 158 Gbps ? Firewall throughput (512-byte UDP): 155 Gbps ? Firewall throughput (64-byte UDP): 100 Gbps ? Firewall latency (64-byte UDP): 4 ?s ? Firewall throughput: 150 Mpps ? VPN throughput (SSL): 10 Gbps ? SSL inspection throughput: 17 Gbps ? VPN throughput (512-bit IPSec): 98 Gbps ? Application control (AVC) throughput: 52 Gbps ? CAPWAP throughput: 60 Gbps |
| Capacity | Concurrent TCP sessions: 24000000 ? New TCP sessions per second: 500000 ? Firewall policies: 100000 ? Gateway to gateway IPSec VPN Tunnels: 20000 ? Client to gateway IPSec VPN tunnels: 100000 ? Concurrent SSL VPN users: 30000 ? SSL connections per second: 9500 ? Concurrent SSL connections: 2500000 ? Virtual domains: 10 ? Number of FortiSwitches: 128 ? Number of FortiAP devices: 1024 ? Number of FortiToken devices: 20000 ? Maximum number of registered endpoints: 20000 |
| Included Accessories | 2 x 10Gb Ethernet SR SFP+ transceiver |
| Power | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Power Redundancy | Yes |
| Dimensions (WxDxH) | 17.4 in x 21.9 in x 3.5 in |
| Weight | 41.45 lbs |
EXTENDED SPECIFICATIONS |
|
| General | |
| Device Type | Security appliance |
| Height (Rack Units) | 2U |
| Width | 17.4 in |
| Depth | 21.9 in |
| Height | 3.5 in |
| Weight | 41.45 lbs |
| Processor / Memory / Storage | |
| Processors Installed | FortiASIC CP9/NP6 |
| Networking | |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Connectivity Technology | Wired |
| Data Link Protocol | Gigabit Ethernet, 10 Gigabit Ethernet, 40 Gigabit Ethernet, 25 Gigabit Ethernet |
| Network / Transport Protocol | TCP/IP, UDP/IP, IPSec, SCTP, IPv4, IPv6 |
| Remote Management Protocol | HTTP, HTTPS, IPv4, IPv6 |
| Performance | IPS throughput: 16.5 Gbps ? NGFW throughput: 13.5 Gbps ? Threat protection throughput: 11 Gbps ? Firewall throughput (1518-byte UDP): 158 Gbps ? Firewall throughput (512-byte UDP): 155 Gbps ? Firewall throughput (64-byte UDP): 100 Gbps ? Firewall latency (64-byte UDP): 4 ?s ? Firewall throughput: 150 Mpps ? VPN throughput (SSL): 10 Gbps ? SSL inspection throughput: 17 Gbps ? VPN throughput (512-bit IPSec): 98 Gbps ? Application control (AVC) throughput: 52 Gbps ? CAPWAP throughput: 60 Gbps |
| Capacity | Concurrent TCP sessions: 24000000 ? New TCP sessions per second: 500000 ? Firewall policies: 100000 ? Gateway to gateway IPSec VPN Tunnels: 20000 ? Client to gateway IPSec VPN tunnels: 100000 ? Concurrent SSL VPN users: 30000 ? SSL connections per second: 9500 ? Concurrent SSL connections: 2500000 ? Virtual domains: 10 ? Number of FortiSwitches: 128 ? Number of FortiAP devices: 1024 ? Number of FortiToken devices: 20000 ? Maximum number of registered endpoints: 20000 |
| Status Indicators | Power, status, alarm, link/activity, HA |
| Features | Firewall protection, switching, routing, VPN support, traffic shaping, IPv6 support, High Availability, Intrusion Prevention System (IPS), IPSec Virtual Private Network (VPN), anti-malware protection, IPv4 support, web threat protection, CAPWAP support, checksum offload support, IP tunnel acceleration, multicast traffic |
| Encryption Algorithm | SSL, 256-bit AES, 256-bit SHA, TLS 1.3 |
| Expansion / Connectivity | |
| Interfaces | 4 x 40Gb Ethernet – QSFP+ ? 20 x 10Gb Ethernet/25Gb Ethernet – SFP+/SFP28 ? 2 x 1000Base-T (management) – RJ-45 ? 1 x USB 3.0 – Type A ? 12 x 1000Base-T – RJ-45 ? 1 x console |
| Miscellaneous | |
| Included Accessories | 2 x 10Gb Ethernet SR SFP+ transceiver |
| Compliant Standards | UL, VCCI, C-Tick, ICSA IPSec certified, ICSA Firewall certified, cUL, ICSA Antivirus, CB, FCC Part 15 A, IPv6 Ready, USGv6, ICSA SSL-VPN, ICSA IPS |
| Power | |
| Power Device | Internal power supply – hot-plug |
| Installed Qty | 2 |
| Max Supported Qty | 2 |
| Power Redundancy | Yes |
| Voltage Required | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Power Consumption Operational | 571 Watt |
| Software / System Requirements | |
| OS Provided | FortiOS |
| Environmental Parameters | |
| Min Operating Temperature | 32 ?F |
| Max Operating Temperature | 104 ?F |
| Humidity Range Operating | 10 – 90% (non-condensing) |



