KEY SELLING POINTS
- Protects against known exploits, malware and malicious websites
- Detects unknown attacks using dynamic analysis and provides automated mitigation to stop targeted attacks
- Delivers an extensive routing, switching, wireless controller and high performance IPsec VPN capabilities
- Enables flexible deployment
MAIN SPECIFICATIONS |
|
| Product Description | Fortinet FortiGate 60E-DSL – security appliance |
| Device Type | Security appliance |
| Form Factor | Desktop |
| Data Link Protocol | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Performance | Firewall throughput (1518-byte UDP): 3 Gbps ? Firewall throughput (512-byte UDP): 3 Gbps ? Firewall throughput (64-byte UDP): 3 Gbps ? Firewall latency (64-byte UDP): 3 ?s ? Firewall throughput: 4.5 Mpps ? VPN throughput (512-bit IPSec): 2 Gbps ? VPN throughput (SSL): 150 Mbps ? IPS throughput (HTTP): 1.4 Gbps ? SSL inspection throughput: 175 Mbps ? Application control (AVC) throughput: 650 Mbps ? NGFW throughput: 250 Mbps ? Threat prevention throughput: 180 Mbps ? CAPWAP throughput: 1.5 Gbps |
| Capacity | Concurrent TCP sessions: 1300000 ? New TCP sessions per second: 30000 ? Firewall policies: 5000 ? Gateway to gateway IPSec VPN Tunnels: 200 ? Client to gateway IPSec VPN tunnels: 500 ? Concurrent SSL VPN users: 100 ? Virtual domains: 10 ? Number of FortiAP devices: 30 ? Number of FortiToken devices: 100 ? Number of FortiClient devices: 200 |
| Power | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Dimensions (WxDxH) | 8.5 in x 6.3 in x 1.5 in |
| Weight | 31.74 oz |
EXTENDED SPECIFICATIONS |
|
| General | |
| Device Type | Security appliance |
| Built-in Devices | DSL modem |
| Width | 8.5 in |
| Depth | 6.3 in |
| Height | 1.5 in |
| Weight | 31.74 oz |
| Networking | |
| Form Factor | Desktop |
| Connectivity Technology | Wired |
| Data Link Protocol | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Switching Protocol | Ethernet |
| Network / Transport Protocol | IPSec |
| Remote Management Protocol | HTTP |
| Performance | Firewall throughput (1518-byte UDP): 3 Gbps ? Firewall throughput (512-byte UDP): 3 Gbps ? Firewall throughput (64-byte UDP): 3 Gbps ? Firewall latency (64-byte UDP): 3 ?s ? Firewall throughput: 4.5 Mpps ? VPN throughput (512-bit IPSec): 2 Gbps ? VPN throughput (SSL): 150 Mbps ? IPS throughput (HTTP): 1.4 Gbps ? SSL inspection throughput: 175 Mbps ? Application control (AVC) throughput: 650 Mbps ? NGFW throughput: 250 Mbps ? Threat prevention throughput: 180 Mbps ? CAPWAP throughput: 1.5 Gbps |
| Capacity | Concurrent TCP sessions: 1300000 ? New TCP sessions per second: 30000 ? Firewall policies: 5000 ? Gateway to gateway IPSec VPN Tunnels: 200 ? Client to gateway IPSec VPN tunnels: 500 ? Concurrent SSL VPN users: 100 ? Virtual domains: 10 ? Number of FortiAP devices: 30 ? Number of FortiToken devices: 100 ? Number of FortiClient devices: 200 |
| Features | Firewall protection, VPN support, manageable, antivirus analysis, Intrusion Prevention System (IPS), ASIC VPN, URL filtering, web threat protection, application filtering |
| Encryption Algorithm | SSL, 128-bit AES, 256-bit AES, 256-bit SHA, TLS 1.2 |
| Expansion / Connectivity | |
| Interfaces | 2 x 1000Base-T – RJ-45 (WAN) ? 7 x 1000Base-T – RJ-45 ? 1 x console – RJ-45 ? 1 x USB – Type A ? 1 x 1000Base-T – RJ-45 (DMZ) |
| Miscellaneous | |
| Compliant Standards | UL, VCCI, C-Tick, ICSA IPSec certified, ICSA Firewall certified, cUL, ICSA Antivirus, CB, FCC Part 15 B, ICSA SSL-VPN, ICSA IPS |
| Power | |
| Power Device | External power adapter |
| Voltage Required | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Power Consumption Operational | 11.7 Watt |
| Software / System Requirements | |
| OS Provided | FortiOS |
| Environmental Parameters | |
| Min Operating Temperature | 32 ?F |
| Max Operating Temperature | 104 ?F |
| Humidity Range Operating | 10 – 90% (non-condensing) |



