KEY SELLING POINTS
- Multi-layered antispam
- Integrated data protection
- Intuitive email management
- Powerful antimalware
- Advanced threat protection
- High performance, flexible deployment
MAIN SPECIFICATIONS |
|
| Product Description | Fortinet FortiMail 200F – security appliance |
| Device Type | Security appliance |
| Form Factor | Rack-mountable – 1U |
| Hard Drive | 1 TB x 1 |
| Data Link Protocol | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Performance | Email routing: 80000 messages per hour ? Antispam throughput: 71000 messages per hour ? Antispam + antivirus throughput: 61000 messages per hour |
| Capacity | Mailboxes: 150 ? Email domains: 20 ? Mail policies (per system): 300 ? Mail policies (per domain): 60 ? Antispam profiles (per domain): 50 ? Antivirus profiles (per domain): 50 ? Authentication profiles (per domain): 50 ? Content profiles (per domain): 50 ? Antispam profiles (per system): 60 ? Antivirus profiles (per system): 60 ? Authentication profiles (per system): 60 ? Content profiles (per system): 60 |
| Power | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Dimensions (WxDxH) | 17.2 in x 16.6 in x 1.7 in |
| Weight | 11.9 lbs |
EXTENDED SPECIFICATIONS |
|
| General | |
| Device Type | Security appliance |
| Height (Rack Units) | 1U |
| Width | 17.2 in |
| Depth | 16.6 in |
| Height | 1.7 in |
| Weight | 11.9 lbs |
| Processor / Memory / Storage | |
| Hard Drive | HDD 1 TB x 1 |
| Networking | |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Connectivity Technology | Wired |
| Data Link Protocol | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Network / Transport Protocol | SMTP, DNS, POP3, IMAP |
| Remote Management Protocol | SNMP |
| Performance | Email routing: 80000 messages per hour ? Antispam throughput: 71000 messages per hour ? Antispam + antivirus throughput: 61000 messages per hour |
| Capacity | Mailboxes: 150 ? Email domains: 20 ? Mail policies (per system): 300 ? Mail policies (per domain): 60 ? Antispam profiles (per domain): 50 ? Antivirus profiles (per domain): 50 ? Authentication profiles (per domain): 50 ? Content profiles (per domain): 50 ? Antispam profiles (per system): 60 ? Antivirus profiles (per system): 60 ? Authentication profiles (per system): 60 ? Content profiles (per system): 60 |
| Features | LDAP support, VLAN support, Syslog support, DoS attack prevention, content filtering, IPv6 support, antivirus analysis, anti-spam protection, event log, RADIUS support, IPv4 support |
| Authentication Method | RADIUS, LDAP |
| Expansion / Connectivity | |
| Interfaces | 4 x 1000Base-T – RJ-45 ? 1 x management – RJ-45 ? 2 x USB 3.0 – Type A |
| Miscellaneous | |
| Compliant Standards | UL, VCCI, C-Tick, cUL, CB, RoHS, FIPS 140-2, FCC Part 15 A, VBSpam |
| Power | |
| Power Device | Internal power supply |
| Voltage Required | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Power Consumption Operational | 51 Watt |
| Environmental Parameters | |
| Min Operating Temperature | 32 ?F |
| Max Operating Temperature | 104 ?F |
| Humidity Range Operating | 5 – 90% (non-condensing) |



