Product images only for reference. Actual product may vary. Email sales@endusersupplies.com for discounts.
C7972A
C7972A – HPE LTO-2 Ultrium 2 with 200GB – 400GB Capacity – Data Tape Cartridge with 40 MB/s to 80MB/s Write Speed
- Secure Payments
- Fast Shipping
- Huge Savings
Price: $24.20
5 in stock
HPE – LTO Ultrium 2 – 200 GB / 400 GB – red -New – for HPELTO-4 Ultrium; SureStore Tape Library 1/20, 2/20, 2/40, 2/60, 4/40, 4/60, 6/60
?
MAIN SPECIFICATIONS |
|
| Product Description | HPE- LTO Ultrium 2 x 1 – 200 GB – storage media |
| Type | Storage media – LTO Ultrium |
| Tape Cartridge | Ultrium 2 |
| Media Included Qty | 1 |
| Color | Red |
| Native Capacity | 200 GB |
| Compressed Capacity | 400 GB |
| Tape Length | 2000 ft |
| Pricing Type | New |
| Manufacturer Warranty | Limited lifetime warranty |
| Designed For | HPELTO-4 Ultrium; LTO-5 Ultrium; StorageWorks MSL2024, MSL4048, MSL6030, MSL6060, SAS Rack-Mount Kit, SB1760; StorageWorks 1/8 G2 Tape Autoloader; 1/8 Tape Autoloader; StorageWorks Ultrium 448, 920, 960; SureStore Tape Library 1/20, 2/20, 2/40, 2/60, 4/40, 4/60, 6/60; Ultrium 1840, 448, 920 |
EXTENDED SPECIFICATIONS |
|
| General | |
| Type | LTO Ultrium |
| Tape Cartridge | Ultrium 2 |
| Media Included Qty | 1 |
| Color | Red |
| Media | |
| Native Capacity | 200 GB |
| Compressed Capacity | 400 GB |
| Tape Length | 2000 ft |
| Archival Life | 30 years |
| Miscellaneous | |
| Pricing Type | New |
| Manufacturer Warranty | |
| Service & Support | Limited lifetime warranty |
| Environmental Parameters | |
| Min Operating Temperature | 50 ?F |
| Max Operating Temperature | 113 ?F |
| Humidity Range Operating | 10 – 80% |
| Min Storage Temperature | 41 ?F |
| Max Storage Temperature | 73.4 ?F |
| Compatibility Information | |
| Designed For | HPELTO-4 Ultrium 1840 ? HPELTO-5 Ultrium 3000 ? HPEStorageWorks ESL9322, MSL2024 Ultrium 448, MSL2024 Ultrium 960, MSL4048 Ultrium 920, MSL4048 Ultrium 960, MSL6030, MSL6030 Ultrium 960, MSL6060 Ultrium 960, SAS Rack-Mount Kit, SB1760c Tape Blade ? HPEStorageWorks 1/8 G2 Tape Autoloader Ultrium 448, Ultrium 920 ? HPEStorageWorks 1/8 Tape Autoloader Ultrium 460 ? HPEStorageWorks Ultrium 215m, 448, 448 Array Module, 460, 920, 960 ? HPESureStore Tape Library 1/20, 2/20, 2/40, 2/60, 4/40, 4/60, 6/60 ? HPEUltrium 1840, 448, 920 |



