WHAT’S IN THE BOX – (1) HPEOfficeConnect 1420 24G PoE+ (124W) Switch (JH019A), (1) localized country power cord, (1) rack-mounting kit, (4) rubber feet, (1) documentation package (Quick Setup Guide, warranty information, and etc.)
MAIN SPECIFICATIONS |
|
| Product Description | HPE1420-24G-PoE+ (124W) Switch – switch – 24 ports – unmanaged – rack-mountable |
| Device Type | Switch – 24 ports – unmanaged |
| Enclosure Type | Rack-mountable 1U |
| Subtype | Gigabit Ethernet |
| Ports | 12 x 10/100/1000 (PoE+) + 12 x 10/100/1000 |
| Power Over Ethernet (PoE) | PoE+ |
| PoE Budget | 124 W |
| Performance | Throughput (64-byte packet size): up to 35.7 Mpps ? Switching capacity: 48 Gbps |
| MAC Address Table Size | 8192 entries |
| Jumbo Frame Support | 9216 bytes |
| Features | Flow control, auto-negotiation, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), half duplex mode, full duplex mode, Quality of Service (QoS), fanless, 512KB packet buffer, DiffServ Code Point (DSCP) support |
| Compliant Standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.3i, IEEE 802.3ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.3af, IEEE 802.3x, IEEE 802.3at, IEEE 802.3az |
| Power | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Dimensions (WxDxH) | 17.3 in x 9.4 in x 1.7 in |
| Weight | 7.28 lbs |
| Manufacturer Warranty | Limited lifetime warranty |
EXTENDED SPECIFICATIONS |
|
| General | |
| Device Type | Switch – 24 ports – unmanaged |
| Enclosure Type | Desktop, rack-mountable 1U |
| Subtype | Gigabit Ethernet |
| Ports | 12 x 10/100/1000 (PoE+) + 12 x 10/100/1000 |
| Power Over Ethernet (PoE) | PoE+ |
| PoE Budget | 124 W |
| Performance | Throughput (64-byte packet size): up to 35.7 Mpps ? Switching capacity: 48 Gbps |
| MAC Address Table Size | 8192 entries |
| Jumbo Frame Support | 9216 bytes |
| Features | Flow control, auto-negotiation, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), half duplex mode, full duplex mode, Quality of Service (QoS), fanless, 512KB packet buffer, DiffServ Code Point (DSCP) support |
| Compliant Standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.3i, IEEE 802.3ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.3af, IEEE 802.3x, IEEE 802.3at, IEEE 802.3az |
| Flash Memory | 1 MB |
| Expansion / Connectivity | |
| Interfaces | 12 x 1000Base-T RJ-45 PoE+ ? 12 x 1000Base-T RJ-45 |
| Power | |
| Power Device | Internal power supply |
| Voltage Required | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Miscellaneous | |
| MTBF | 69.9 years |
| Compliant Standards | CISPR 24, EN55022, IEC 61000-3-2, IEC 61000-3-3, IEC 61000-4-11, IEC 61000-4-2, IEC 61000-4-3, IEC 61000-4-4, IEC 61000-4-5, IEC 61000-4-6, IEC 61000-4-8, EN55024, CISPR 22, CSA 22.2 No. 60950, UL 60950-1, IEC 60950-1, EN 60950-1, FCC Part 15 B Class A |
| Dimensions & Weight | |
| Width | 17.3 in |
| Depth | 9.4 in |
| Height | 1.7 in |
| Weight | 7.28 lbs |
| Manufacturer Warranty | |
| Service & Support | Limited warranty – advance parts replacement – lifetime – response time: next business day ? Technical support – phone consulting – 3 years |
| Environmental Parameters | |
| Min Operating Temperature | 32 ?F |
| Max Operating Temperature | 104 ?F |
| Humidity Range Operating | 5 – 95% (non-condensing) |
| Min Storage Temperature | -40 ?F |
| Max Storage Temperature | 158 ?F |
| Humidity Range Storage | 5 – 95% (non-condensing) |



