WHAT’S IN THE BOX – Fortinet FortiGate 201E – Network cable – Console cable – 4 rubber feet, 2 rack mount brackets.
KEY SELLING POINTS
- Combines a RISC-based CPU with Fortinet’s proprietary Security Processing Unit (SPU) content and network processors for unmatched performance
- Simplifies appliance design and enables breakthrough performance for smaller networks
- Supports firewall acceleration across all packet sizes for maximum throughput
- Delivers accelerated UTM content processing for superior performance and protection
- Accelerates VPN performance for high speed, secure remote access
- Enhanced IPS performance with unique capability of full signature matching at ASIC
- SSL Inspection capabilities based on the latest industry mandated cipher suites
- Encryption and decryption offloading
MAIN SPECIFICATIONS |
|
| Product Description | Fortinet FortiGate 201E – security appliance |
| Device Type | Security appliance |
| Form Factor | External – 2U |
| Processor | Fortinet FortiASIC CP9/NP6Lite |
| Hard Drive | 480 GB x 1 |
| Data Link Protocol | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Performance | Firewall throughput (1518-byte UDP): 20 Gbps ? Firewall throughput (512-byte UDP): 20 Gbps ? Firewall throughput (64-byte UDP): 9 Gbps ? Firewall latency (64-byte UDP): 3 ?s ? Firewall throughput: 13.5 Mpps ? VPN throughput (512-bit IPSec): 9 Gbps ? VPN throughput (SSL): 300 Mbps ? IPS throughput (HTTP): 6 Gbps ? IPS throughput: 2.2 Gbps ? SSL inspection throughput: 1 Gbps ? Application control (AVC) throughput: 3.5 Gbps ? NGFW throughput: 1.8 Gbps ? Threat prevention throughput: 1.2 Gbps ? CAPWAP throughput: 1.5 Gbps |
| Capacity | Concurrent TCP sessions: 2000000 ? New sessions per second: 135000 ? Firewall policies: 10000 ? Gateway to gateway IPSec VPN Tunnels: 2000 ? Client to gateway IPSec VPN tunnels: 5000 ? Concurrent SSL VPN users: 300 ? Number of FortiAP devices: 128 ? Number of FortiClient devices: 600 ? Virtual domains: 10 ? Number of FortiToken devices: 1000 |
| Included Accessories | 4 rubber feet, 2 rack mount brackets |
| Power | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight | 12.13 lbs |
EXTENDED SPECIFICATIONS |
|
| General | |
| Device Type | Security appliance |
| Height (Rack Units) | 2U |
| Weight | 12.13 lbs |
| Processor / Memory / Storage | |
| Processors Installed | Fortinet FortiASIC CP9/NP6Lite |
| Hard Drive | SSD 480 GB x 1 |
| Networking | |
| Form Factor | External |
| Connectivity Technology | Wired |
| Data Link Protocol | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Performance | Firewall throughput (1518-byte UDP): 20 Gbps ? Firewall throughput (512-byte UDP): 20 Gbps ? Firewall throughput (64-byte UDP): 9 Gbps ? Firewall latency (64-byte UDP): 3 ?s ? Firewall throughput: 13.5 Mpps ? VPN throughput (512-bit IPSec): 9 Gbps ? VPN throughput (SSL): 300 Mbps ? IPS throughput (HTTP): 6 Gbps ? IPS throughput: 2.2 Gbps ? SSL inspection throughput: 1 Gbps ? Application control (AVC) throughput: 3.5 Gbps ? NGFW throughput: 1.8 Gbps ? Threat prevention throughput: 1.2 Gbps ? CAPWAP throughput: 1.5 Gbps |
| Capacity | Concurrent TCP sessions: 2000000 ? New sessions per second: 135000 ? Firewall policies: 10000 ? Gateway to gateway IPSec VPN Tunnels: 2000 ? Client to gateway IPSec VPN tunnels: 5000 ? Concurrent SSL VPN users: 300 ? Number of FortiAP devices: 128 ? Number of FortiClient devices: 600 ? Virtual domains: 10 ? Number of FortiToken devices: 1000 |
| Features | Firewall protection, VPN support, content filtering, manageable, High Availability, Intrusion Prevention System (IPS), anti-virus protection |
| Encryption Algorithm | SSL |
| Expansion / Connectivity | |
| Interfaces | 14 x 1000Base-T – RJ-45 ? 4 x 1000Base-X – SFP (mini-GBIC) ? 2 x 1000Base-T – RJ-45 (WAN) ? 2 x 1000Base-T (management) – RJ-45 ? 1 x USB 2.0 – Type A ? 1 x console – RJ-45 |
| Miscellaneous | |
| Included Accessories | 4 rubber feet, 2 rack mount brackets |
| Cables Included | 1 x network cable ? 1 x console cable |
| Compliant Standards | UL, VCCI, BSMI, ICSA IPSec certified, ICSA Firewall certified, cUL, ICSA Antivirus, CB, FCC Part 15 B Class A, RCM |
| Power | |
| Power Device | Internal power supply |
| Voltage Required | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Power Consumption Operational | 70.98 Watt |



