KEY SELLING POINTS
- Identifies thousands of applications inside network traffic for deep inspection and granular policy enforcement
- Protects against malware, exploits, and malicious websites in both encrypted and non-encrypted traffic
- Prevent and detect against known and unknown attacks using continuous threat intelligence from AI powered FortiGuard Labs security services
- Delivers industry’s best threat protection performance and ultra-low latency using purpose-built security processor (SPU) technology
- Provides industry-leading performance and protection for SSL encrypted traffic
- Independently tested and validated best security effectiveness and performance
- Received unparalleled third-party certifications from NSS Labs Networking
- Delivers advanced networking capabilities that seamlessly integrate with advanced layer 7 security and virtual domains (VDOMs) to offer extensive deployment flexibility, multi-tenancy and effective utilization of resources
- Delivers high-density, flexible combination of various highspeed interfaces to enable best TCO for customers for data center and WAN deployments
- Includes management console that is effective, simple to use, and provides comprehensive network automation & visibility.
- Provides Zero Touch Integration with Security Fabric’s Single Pane of Glass Management
- Predefined compliance checklist analyzes the deployment and highlights best practices to improve overall security posture
- Enables Fortinet and Fabric-ready partners’ products to provide broader visibility, integrated end-to-end detection, threat intelligence sharing and automated remediation
MAIN SPECIFICATIONS |
|
| Product Description | Fortinet FortiGate 2201E – security appliance |
| Device Type | Security appliance |
| Form Factor | Rack-mountable – 2U |
| Hard Drive | 1 TB x 2 |
| Data Link Protocol | Gigabit Ethernet, 10 Gigabit Ethernet, 40 Gigabit Ethernet |
| Performance | IPS throughput: 16.5 Gbps ? NGFW throughput: 13.5 Gbps ? Threat protection throughput: 11 Gbps ? Firewall throughput (1518-byte UDP): 158 Gbps ? Firewall throughput (512-byte UDP): 155 Gbps ? Firewall throughput (64-byte UDP): 100 Gbps ? Firewall latency (64-byte UDP): 4 ?s ? Firewall throughput: 150 Mpps ? VPN throughput (SSL): 10 Gbps ? SSL inspection throughput: 17 Gbps ? VPN throughput (512-bit IPSec): 98 Gbps ? Application control (AVC) throughput: 52 Gbps ? CAPWAP throughput: 60 Gbps |
| Capacity | Concurrent TCP sessions: 24000000 ? New TCP sessions per second: 500000 ? Firewall policies: 100000 ? Gateway to gateway IPSec VPN Tunnels: 20000 ? Client to gateway IPSec VPN tunnels: 100000 ? Concurrent SSL VPN users: 30000 ? SSL connections per second: 9500 ? Concurrent SSL connections: 2500000 ? Virtual domains: 10 ? Number of FortiSwitches: 128 ? Number of FortiAP devices: 1024 ? Number of FortiToken devices: 20000 ? Maximum number of registered endpoints: 20000 |
| Included Accessories | 2 x 10Gb Ethernet SR SFP+ transceiver |
| Power | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Power Redundancy | Yes |
| Dimensions (WxDxH) | 17.4 in x 21.9 in x 3.5 in |
| Weight | 41.45 lbs |
EXTENDED SPECIFICATIONS |
|
| General | |
| Device Type | Security appliance |
| Height (Rack Units) | 2U |
| Width | 17.4 in |
| Depth | 21.9 in |
| Height | 3.5 in |
| Weight | 41.45 lbs |
| Processor / Memory / Storage | |
| Hard Drive | SSD hot-swap 1 TB x 2 |
| Networking | |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Connectivity Technology | Wired |
| Data Link Protocol | Gigabit Ethernet, 10 Gigabit Ethernet, 40 Gigabit Ethernet |
| Network / Transport Protocol | TCP/IP, UDP/IP, IPSec, SCTP |
| Remote Management Protocol | HTTP, HTTPS |
| Performance | IPS throughput: 16.5 Gbps ? NGFW throughput: 13.5 Gbps ? Threat protection throughput: 11 Gbps ? Firewall throughput (1518-byte UDP): 158 Gbps ? Firewall throughput (512-byte UDP): 155 Gbps ? Firewall throughput (64-byte UDP): 100 Gbps ? Firewall latency (64-byte UDP): 4 ?s ? Firewall throughput: 150 Mpps ? VPN throughput (SSL): 10 Gbps ? SSL inspection throughput: 17 Gbps ? VPN throughput (512-bit IPSec): 98 Gbps ? Application control (AVC) throughput: 52 Gbps ? CAPWAP throughput: 60 Gbps |
| Capacity | Concurrent TCP sessions: 24000000 ? New TCP sessions per second: 500000 ? Firewall policies: 100000 ? Gateway to gateway IPSec VPN Tunnels: 20000 ? Client to gateway IPSec VPN tunnels: 100000 ? Concurrent SSL VPN users: 30000 ? SSL connections per second: 9500 ? Concurrent SSL connections: 2500000 ? Virtual domains: 10 ? Number of FortiSwitches: 128 ? Number of FortiAP devices: 1024 ? Number of FortiToken devices: 20000 ? Maximum number of registered endpoints: 20000 |
| Status Indicators | Power, status, alarm, link/activity, HA |
| Features | Firewall protection, switching, routing, VPN support, traffic shaping, IPv6 support, High Availability, Intrusion Prevention System (IPS), IPSec Virtual Private Network (VPN), anti-malware protection, IPv4 support, web threat protection, CAPWAP support, checksum offload support, IP tunnel acceleration, multicast traffic |
| Encryption Algorithm | SSL, 256-bit AES, 256-bit SHA |
| Expansion / Connectivity | |
| Interfaces | 4 x 40Gb Ethernet – QSFP+ ? 20 x 10Gb Ethernet/25Gb Ethernet – SFP+/SFP28 ? 2 x 1000Base-T (management) – RJ-45 ? 1 x USB 3.0 – Type A ? 12 x 1000Base-T – RJ-45 ? 1 x console |
| Miscellaneous | |
| Included Accessories | 2 x 10Gb Ethernet SR SFP+ transceiver |
| Compliant Standards | UL, VCCI, C-Tick, ICSA IPSec certified, ICSA Firewall certified, cUL, ICSA Antivirus, CB, FCC Part 15 A, IPv6 Ready, USGv6, ICSA SSL-VPN, ICSA IPS |
| Power | |
| Power Device | Internal power supply – hot-plug |
| Installed Qty | 2 |
| Max Supported Qty | 2 |
| Power Redundancy | Yes |
| Voltage Required | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Power Consumption Operational | 577 Watt |
| Software / System Requirements | |
| OS Provided | FortiOS |
| Environmental Parameters | |
| Min Operating Temperature | 32 ?F |
| Max Operating Temperature | 104 ?F |
| Humidity Range Operating | 10 – 90% (non-condensing) |



