WHAT’S IN THE BOX – Fortinet FortiGate 30E – Network cable – Console cable.
KEY SELLING POINTS
- High performance UTM – firewall, VPN, IPS, application control, web filtering, antivirus, antispam, DLP and more
- High performance network security.
MAIN SPECIFICATIONS |
|
| Product Description | Fortinet FortiGate 30E – Low Encryption – security appliance |
| Device Type | Security appliance |
| Form Factor | Desktop |
| Data Link Protocol | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Performance | Firewall throughput: 950 Mbps ? NGFW throughput: 200 Mbps ? CAPWAP throughput: 950 Mbps ? IPS throughput (HTTP): 600 Mbps ? VPN throughput (512-bit IPSec): 75 Mbps ? Firewall latency (64-byte UDP): 130 ?s ? Firewall throughput: 180 Kpps ? VPN throughput (SSL): 35 Mbps ? SSL inspection throughput: 160 Mbps ? Application control (AVC) throughput: 400 Mbps ? Threat protection throughput: 150 Mbps ? IPS throughput (HTTP): 150 Mbps |
| Capacity | Gateway to gateway IPSec VPN Tunnels: 200 ? Client to gateway IPSec VPN tunnels: 250 ? Concurrent TCP sessions: 900000 ? New TCP sessions per second: 15000 ? Firewall policies: 5000 ? Concurrent SSL VPN users: 80 ? Number of FortiToken devices: 20 ? Number of FortiClient devices: 200 ? Virtual domains: 5 ? Number of FortiAP devices: 2 |
| Power | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Dimensions (WxDxH) | 8.3 in x 5.2 in x 1.6 in |
| Weight | 31.71 oz |
EXTENDED SPECIFICATIONS |
|
| General | |
| Device Type | Security appliance |
| Width | 8.3 in |
| Depth | 5.2 in |
| Height | 1.6 in |
| Weight | 31.71 oz |
| Networking | |
| Form Factor | Desktop |
| Connectivity Technology | Wired |
| Data Link Protocol | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Switching Protocol | Ethernet |
| Network / Transport Protocol | TCP/IP, UDP/IP, IPSec |
| Remote Management Protocol | HTTP, CLI |
| Performance | Firewall throughput: 950 Mbps ? NGFW throughput: 200 Mbps ? CAPWAP throughput: 950 Mbps ? IPS throughput (HTTP): 600 Mbps ? VPN throughput (512-bit IPSec): 75 Mbps ? Firewall latency (64-byte UDP): 130 ?s ? Firewall throughput: 180 Kpps ? VPN throughput (SSL): 35 Mbps ? SSL inspection throughput: 160 Mbps ? Application control (AVC) throughput: 400 Mbps ? Threat protection throughput: 150 Mbps ? IPS throughput (HTTP): 150 Mbps |
| Capacity | Gateway to gateway IPSec VPN Tunnels: 200 ? Client to gateway IPSec VPN tunnels: 250 ? Concurrent TCP sessions: 900000 ? New TCP sessions per second: 15000 ? Firewall policies: 5000 ? Concurrent SSL VPN users: 80 ? Number of FortiToken devices: 20 ? Number of FortiClient devices: 200 ? Virtual domains: 5 ? Number of FortiAP devices: 2 |
| Status Indicators | Port transmission speed, power, status, alarm, link/activity, HA |
| Features | Firewall protection, switching, manageable, High Availability, Intrusion Prevention System (IPS), IPSec Virtual Private Network (VPN), fanless, web threat protection, 3G/4G USB Dongle Support, application filtering |
| Encryption Algorithm | SSL, 256-bit AES, TLS 1.2 |
| Expansion / Connectivity | |
| Interfaces | 1 x 1000Base-T – RJ-45 (WAN) ? 4 x 1000Base-T – RJ-45 ? 1 x USB – Type A ? 1 x console – RJ-45 |
| Miscellaneous | |
| Cables Included | 1 x network cable ? 1 x console cable |
| Compliant Standards | UL, VCCI, C-Tick, ICSA IPSec certified, ICSA Firewall certified, cUL, ICSA Antivirus, CB, FCC Part 15 B, ICSA SSL-VPN, ICSA IPS |
| Power | |
| Power Device | External power adapter |
| Voltage Required | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Power Consumption Operational | 13 Watt |
| Software / System Requirements | |
| Software Included | FortiExplorer |
| Environmental Parameters | |
| Min Operating Temperature | 32 ?F |
| Max Operating Temperature | 104 ?F |
| Humidity Range Operating | 10 – 90% (non-condensing) |



