KEY SELLING POINTS
- Protects against known exploits, malware and malicious websites
- Protects against unknown attacks using dynamic analysis and provides automated mitigation to stop targeted attacks
- Delivers powerful threat protection performance and ultra-low latency using purpose-built security processor (SPU) technology
- Provides superior performance and protection for SSL encrypted traffic
- Delivers extensive routing, high-speed interfaces, and high-performance VPN capabilities to address performance and connectivity needs of large-scale data center and cloud applications
MAIN SPECIFICATIONS |
|
| Product Description | Fortinet FortiGate 3601E – security appliance |
| Device Type | Security appliance |
| Form Factor | Rack-mountable – 2U |
| Hard Drive | 2 TB x 2 |
| Data Link Protocol | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| VoIP Protocols | SIP |
| Power | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Power Redundancy | Yes |
| Dimensions (WxDxH) | 21.9 in x 17.4 in x 3.5 in |
| Weight | 43.21 lbs |
EXTENDED SPECIFICATIONS |
|
| General | |
| Device Type | Security appliance |
| Height (Rack Units) | 2U |
| Width | 21.9 in |
| Depth | 17.4 in |
| Height | 3.5 in |
| Weight | 43.21 lbs |
| Processor / Memory / Storage | |
| Hard Drive | SSD 2 TB x 2 |
| Networking | |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Connectivity Technology | Wired |
| Data Link Protocol | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Network / Transport Protocol | IPSec |
| Remote Management Protocol | HTTP |
| Status Indicators | Power, status, alarm, link/activity, fan |
| Features | Firewall protection, NAT support, VPN support, traffic shaping, IPv6 support, VPN acceleration capability, IPv4 support |
| Authentication Method | RADIUS, TACACS+, LDAP |
| IP Telephony | |
| VoIP Protocols | SIP |
| IP Telephony Features | IP Multimedia Subsystem (IMS) support |
| Expansion / Connectivity | |
| Interfaces | 6 x Ethernet 1000 – RJ-45 ? 32 x 1Gb Ethernet/10Gb Ethernet – SFP+ ? 2 x USB – Type A ? 1 x management (USB) – Type B ? 2 x 1000Base-T (management) – RJ-45 ? 1 x management – DB-9 |
| Miscellaneous | |
| Cables Included | 1 x console cable ? 1 x network cable ? 1 x USB cable |
| Compliant Standards | UL, VCCI, C-Tick, ICSA IPSec certified, ICSA Firewall certified, cUL, ICSA Antivirus, CB, FCC Part 15 A, ICSA Network IPS |
| Power | |
| Power Device | Internal power supply – hot-plug |
| Installed Qty | 2 |
| Max Supported Qty | 2 |
| Power Redundancy | Yes |
| Voltage Required | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Software / System Requirements | |
| Software Included | Drivers & Utilities |
| Environmental Parameters | |
| Min Operating Temperature | 32 ?F |
| Max Operating Temperature | 104 ?F |
| Humidity Range Operating | 10 – 90% (non-condensing) |



