WHAT’S IN THE BOX – Fortinet FortiGate 3700D-DC – Console cable – Network cable – USB cable.
KEY SELLING POINTS
- Security
- Performance
- Certification
- Networking
- Management
- Security Fabric
MAIN SPECIFICATIONS |
|
| Product Description | Fortinet FortiGate 3700D-DC – security appliance |
| Device Type | Security appliance |
| Form Factor | Rack-mountable – 3U |
| Processor | 1 x Fortinet FortiASIC NP6 |
| Hard Drive | 480 GB x 2 |
| Data Link Protocol | Gigabit Ethernet, 10 Gigabit Ethernet, 40 Gigabit Ethernet |
| Performance | Firewall throughput (1518-byte packet size): 160 Gbps ? Firewall throughput (512-byte packet size): 160 Gbps ? Firewall throughput (64-byte packet size): 110 Gbps ? IPv6 firewall throughput (1518-byte packet size): 160 Gbps ? IPv6 firewall throughput (512-byte packet size): 160 Gbps ? IPv6 firewall throughput (64-byte packet size): 110 Gbps ? Firewall latency (64-byte UDP): 2 ?s ? Firewall throughput: 165 Mpps ? VPN throughput (512-bit IPSec): 100 Gbps ? VPN throughput (SSL): 6 Gbps ? IPS throughput: 23 Gbps ? Proxy-based antivirus throughput: 7.5 Gbps ? Flow-based antivirus throughput: 18 Gbps |
| Capacity | Concurrent TCP sessions: 44000000 ? New TCP sessions per second: 300000 ? Firewall policies: 100000 ? Gateway to gateway IPSec VPN Tunnels: 40000 ? Client to gateway IPSec VPN tunnels: 64000 ? Concurrent SSL VPN users: 30000 ? Virtual domains: 10 ? Number of FortiAP devices: 4096 ? Number of FortiToken devices: 5000 ? Number of FortiClient devices: 8000 |
| Power | DC 48 – 72 V |
| Power Redundancy | Yes |
EXTENDED SPECIFICATIONS |
|
| General | |
| Device Type | Security appliance |
| Height (Rack Units) | 3U |
| Built-in Devices | LED panel |
| Processor / Memory / Storage | |
| Processors Installed | 1 x Fortinet FortiASIC NP6 |
| Hard Drive | SSD 480 GB x 2 |
| Networking | |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Connectivity Technology | Wired |
| Data Link Protocol | Gigabit Ethernet, 10 Gigabit Ethernet, 40 Gigabit Ethernet |
| Network / Transport Protocol | TCP/IP, UDP/IP, IPSec |
| Remote Management Protocol | CLI |
| Performance | Firewall throughput (1518-byte packet size): 160 Gbps ? Firewall throughput (512-byte packet size): 160 Gbps ? Firewall throughput (64-byte packet size): 110 Gbps ? IPv6 firewall throughput (1518-byte packet size): 160 Gbps ? IPv6 firewall throughput (512-byte packet size): 160 Gbps ? IPv6 firewall throughput (64-byte packet size): 110 Gbps ? Firewall latency (64-byte UDP): 2 ?s ? Firewall throughput: 165 Mpps ? VPN throughput (512-bit IPSec): 100 Gbps ? VPN throughput (SSL): 6 Gbps ? IPS throughput: 23 Gbps ? Proxy-based antivirus throughput: 7.5 Gbps ? Flow-based antivirus throughput: 18 Gbps |
| Capacity | Concurrent TCP sessions: 44000000 ? New TCP sessions per second: 300000 ? Firewall policies: 100000 ? Gateway to gateway IPSec VPN Tunnels: 40000 ? Client to gateway IPSec VPN tunnels: 64000 ? Concurrent SSL VPN users: 30000 ? Virtual domains: 10 ? Number of FortiAP devices: 4096 ? Number of FortiToken devices: 5000 ? Number of FortiClient devices: 8000 |
| Status Indicators | Port transmission speed, power, status, alarm, link/activity, fan, HA |
| Features | Firewall protection, NAT support, VPN support, traffic shaping, manageable, IPv6 support, antivirus analysis, Intrusion Prevention System (IPS), IPv4 support, checksum offload support |
| Encryption Algorithm | SSL |
| Authentication Method | RADIUS, TACACS+, LDAP |
| Expansion / Connectivity | |
| Interfaces | 4 x 40Gb Ethernet – QSFP+ ? 20 x 1Gb Ethernet/10Gb Ethernet – SFP+ ? 8 x 10Gb Ethernet – SFP+ ? 2 x 1000Base-T (management) – RJ-45 ? 1 x mini-USB – Type B ? 1 x USB – Type A ? 1 x console |
| Miscellaneous | |
| Cables Included | 1 x console cable ? 1 x network cable ? 1 x USB cable |
| Compliant Standards | FCC Class A certified, UL, VCCI, C-Tick, ICSA IPSec certified, ICSA Firewall certified, cUL, ICSA Antivirus, CB, FCC Part 15, ICSA Network IPS, ICSA SSL-TLS |
| Power | |
| Power Device | Internal power supply – hot-plug |
| Installed Qty | 2 |
| Max Supported Qty | 2 |
| Power Redundancy | Yes |
| Voltage Required | DC 48 – 72 V |
| Software / System Requirements | |
| OS Provided | FortiOS 5 |
| Software Included | Drivers & Utilities |
| Environmental Parameters | |
| Min Operating Temperature | 32 ?F |
| Max Operating Temperature | 104 ?F |
| Humidity Range Operating | 20 – 90% (non-condensing) |



