Product images only for reference. Actual product may vary. Email sales@endusersupplies.com for discounts.
FG-61E
FG-61E – Fortinet FortiGate 61E – Security appliance – GigE – desktop.
- Secure Payments
- Fast Shipping
- Huge Savings
Price: $701.00
Out of stock
Fortinet FortiGate 61E – Security appliance – GigE – desktop
The FortiGate/FortiWiFi 60E series provides a fast and secure SD-WAN solution in a compact fanless desktop form factor for enterprise branch offices and mid-sized businesses. Protects against cyber threats with system-on-a-chip acceleration and industry-leading secure SD-WAN in a simple, affordable, and easy to deploy solution. Fortinet’s Security-Driven Networking securely integrates with the new generation of cybersecurity solutions.
?
MAIN SPECIFICATIONS |
|
| Product Description | Fortinet FortiGate 61E – security appliance |
| Device Type | Security appliance |
| Form Factor | Desktop |
| Hard Drive | 128 GB x 1 |
| Data Link Protocol | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Performance | Firewall throughput: 3 Gbps ? Firewall latency (64-byte UDP): 3 ?s ? Firewall throughput: 4.5 Mpps ? VPN throughput (512-bit IPSec): 2 Gbps ? VPN throughput (SSL): 150 Mbps ? IPS throughput (HTTP): 1.4 Gbps ? SSL inspection throughput: 340 Mbps ? NGFW throughput: 250 Mbps ? CAPWAP throughput: 1.5 Gbps ? Threat prevention throughput: 180 Mbps |
| Capacity | Concurrent TCP sessions: 1300000 ? New sessions per second: 30000 ? Firewall policies: 5000 ? Gateway to gateway IPSec VPN Tunnels: 200 ? Client to gateway IPSec VPN tunnels: 500 ? Concurrent SSL VPN users: 100 ? Virtual domains: 10 ? Number of FortiAP devices: 10 ? Number of FortiToken devices: 100 ? Number of FortiClient devices: 200 |
| Power | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Dimensions (WxDxH) | 8.5 in x 6.3 in x 1.5 in |
| Weight | 31.74 oz |
| Manufacturer Warranty | 1-year warranty |
EXTENDED SPECIFICATIONS |
|
| General | |
| Device Type | Security appliance |
| Width | 8.5 in |
| Depth | 6.3 in |
| Height | 1.5 in |
| Weight | 31.74 oz |
| Processor / Memory / Storage | |
| Hard Drive | SSD 128 GB x 1 |
| Networking | |
| Form Factor | Desktop |
| Connectivity Technology | Wired |
| Data Link Protocol | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Switching Protocol | Ethernet |
| Network / Transport Protocol | IPSec |
| Remote Management Protocol | HTTP |
| Performance | Firewall throughput: 3 Gbps ? Firewall latency (64-byte UDP): 3 ?s ? Firewall throughput: 4.5 Mpps ? VPN throughput (512-bit IPSec): 2 Gbps ? VPN throughput (SSL): 150 Mbps ? IPS throughput (HTTP): 1.4 Gbps ? SSL inspection throughput: 340 Mbps ? NGFW throughput: 250 Mbps ? CAPWAP throughput: 1.5 Gbps ? Threat prevention throughput: 180 Mbps |
| Capacity | Concurrent TCP sessions: 1300000 ? New sessions per second: 30000 ? Firewall policies: 5000 ? Gateway to gateway IPSec VPN Tunnels: 200 ? Client to gateway IPSec VPN tunnels: 500 ? Concurrent SSL VPN users: 100 ? Virtual domains: 10 ? Number of FortiAP devices: 10 ? Number of FortiToken devices: 100 ? Number of FortiClient devices: 200 |
| Features | Firewall protection, DMZ port, VPN support, antivirus analysis, Intrusion Prevention System (IPS), ASIC VPN, URL filtering, web threat protection, Web Filtering |
| Encryption Algorithm | SSL, SHA-1, 256-bit AES |
| Expansion / Connectivity | |
| Interfaces | 2 x 1000Base-T – RJ-45 (WAN) ? 1 x 1000Base-T – RJ-45 (DMZ) ? 7 x 1000Base-T – RJ-45 ? 1 x USB – Type A ? 1 x console – RJ-45 |
| Miscellaneous | |
| Compliant Standards | UL, VCCI, C-Tick, ICSA IPSec certified, ICSA Firewall certified, cUL, ICSA Antivirus, CB, ICSA Network IPS, FCC Part 15 Class B, ICSA SSL-VPN |
| Power | |
| Power Device | External power adapter |
| Voltage Required | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Power Consumption Operational | 11.9 Watt |
| Manufacturer Warranty | |
| Service & Support | 1-year warranty |



