WHAT’S IN THE BOX – Fortinet FortiGate 7040E-8-DC – 2 x Fortinet Interface Module FIM-79xxE – 2 x console cable – Network cable – Rack mount kit.
KEY SELLING POINTS
- Protects against known exploits, malware and malicious URLs using continuous threat intelligence provided by FortiGuard Labs security services
- Protects against unknown attacks using dynamic analysis and provides automated mitigation to stop targeted attacks
- Delivers advanced threat protection performance and ultra-low latency using purpose-built security processor (SPU) technology
- Provides great performance and protection for SSL encrypted traffic
- Hot swappable modules and upgradeability to meet growing performance and security needs
- Delivers extensive network interface flexibility with multiple high-speed interface modules
- High performance VPN capabilities to inter-connect on-premise data centers with hosted data center resources in hybrid or public cloud
- Enables flexible deployment modes that fit into organizations’ evolving network infrastructure
- Centralized licensing simplifies management and maintenance
- Single Pane of Glass with Network Operations Center (NOC) view provides 360? visibility to identify issues quickly and intuitively
MAIN SPECIFICATIONS |
|
| Product Description | Fortinet FortiGate 7040E-8-DC – security appliance – with 2 x Fortinet Interface Module FIM-79xxE |
| Device Type | Security appliance |
| Form Factor | Rack-mountable – 6U |
| Processor | 2 x Fortinet FortiASIC CP9/NP6 |
| Performance | Firewall throughput (1518-byte UDP): 315 Gbps ? Firewall throughput (512-byte UDP): 310 Gbps ? Firewall throughput (64-byte UDP): 200 Gbps ? Firewall latency (64-byte UDP): 7 ?s ? Firewall throughput: 300 Mpps ? VPN throughput (512-bit IPSec): 100 Gbps ? IPS throughput (HTTP): 140 Gbps ? IPS throughput: 60 Gbps ? SSL inspection throughput: 50 Gbps ? Application control (AVC) throughput: 80 Gbps ? NGFW throughput: 50 Gbps ? Threat protection throughput: 40 Gbps ? VPN throughput (SSL): 15 Gbps |
| Capacity | Concurrent TCP sessions: 160000000 ? New TCP sessions per second: 950000 ? Firewall policies: 200000 ? Gateway to gateway IPSec VPN Tunnels: 40000 ? Client to gateway IPSec VPN tunnels: 64000 ? Concurrent SSL VPN users: 48000 ? Virtual domains: 500 ? Number of FortiClient devices: 20000 ? Number of FortiToken devices: 5000 |
| Included Accessories | Rack mount kit |
| Power Redundancy | Yes |
| Dimensions (WxDxH) | 17.3 in x 25.6 in x 10.4 in |
| Weight | 90.39 lbs |
| Bundled with | 2 x Fortinet Interface Module FIM-79xxE |
EXTENDED SPECIFICATIONS |
|
| General | |
| Device Type | Security appliance |
| Height (Rack Units) | 6U |
| Built-in Devices | LED panel |
| Width | 17.3 in |
| Depth | 25.6 in |
| Height | 10.4 in |
| Weight | 90.39 lbs |
| Bundled with | 2 x Fortinet Interface Module FIM-79xxE |
| Processor / Memory / Storage | |
| Processors Installed | 2 x Fortinet FortiASIC CP9/NP6 |
| Max Supported Qty | 2 |
| Networking | |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Connectivity Technology | Wired |
| Network / Transport Protocol | TCP/IP, UDP/IP, IPSec |
| Remote Management Protocol | HTTP, CLI |
| Performance | Firewall throughput (1518-byte UDP): 315 Gbps ? Firewall throughput (512-byte UDP): 310 Gbps ? Firewall throughput (64-byte UDP): 200 Gbps ? Firewall latency (64-byte UDP): 7 ?s ? Firewall throughput: 300 Mpps ? VPN throughput (512-bit IPSec): 100 Gbps ? IPS throughput (HTTP): 140 Gbps ? IPS throughput: 60 Gbps ? SSL inspection throughput: 50 Gbps ? Application control (AVC) throughput: 80 Gbps ? NGFW throughput: 50 Gbps ? Threat protection throughput: 40 Gbps ? VPN throughput (SSL): 15 Gbps |
| Capacity | Concurrent TCP sessions: 160000000 ? New TCP sessions per second: 950000 ? Firewall policies: 200000 ? Gateway to gateway IPSec VPN Tunnels: 40000 ? Client to gateway IPSec VPN tunnels: 64000 ? Concurrent SSL VPN users: 48000 ? Virtual domains: 500 ? Number of FortiClient devices: 20000 ? Number of FortiToken devices: 5000 |
| Status Indicators | Power, temperature, status, alarm, fan, console |
| Features | Modular design, hot swap module replacement, VPN support, manageable, High Availability, Intrusion Prevention System (IPS), IPSec Virtual Private Network (VPN), web threat protection, application filtering, hot swappable 3 fans, Data Center Firewall (DCFW), Carrier-Class Firewall (CCFW) |
| Encryption Algorithm | SSL, SHA-1, 256-bit AES, TLS 1.2 |
| Expansion / Connectivity | |
| Expansion Slots | 4 (total) / 0 (free) x expansion slot |
| Interfaces | 1 x management – RJ-45 ? 2 x console |
| Miscellaneous | |
| Included Accessories | Rack mount kit |
| Cables Included | 2 x console cable ? 1 x network cable |
| Compliant Standards | UL, VCCI, BSMI, cUL, CB, FCC, ICES, RCM |
| Power | |
| Power Device | Internal power supply – hot-plug |
| Installed Qty | 3 |
| Max Supported Qty | 4 |
| Power Redundancy | Yes |
| Power Consumption Operational | 1800 Watt |
| Software / System Requirements | |
| OS Provided | FortiOS 5 |
| Environmental Parameters | |
| Min Operating Temperature | 32 ?F |
| Max Operating Temperature | 104 ?F |
| Humidity Range Operating | 20 – 90% (non-condensing) |



