KEY SELLING POINTS
- Unified threat management
- Secure SD-WAN
MAIN SPECIFICATIONS |
|
| Product Description | Fortinet FortiGate 80E-POE – UTM Bundle – security appliance – with 3 years FortiCare 24X7 Comprehensive Support + 3 years FortiGuard |
| Device Type | Security appliance |
| Bundled Services | 3 years FortiCare 24X7 Comprehensive Support + 3 years FortiGuard |
| Form Factor | Desktop |
| Processor | Fortinet FortiASIC SOC3 |
| Data Link Protocol | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Performance | Firewall throughput (1518/512/64-byte UDP): 4 Gbps ? IPS throughput (optimal traffic mix): 1.5 Gbps ? NGFW throughput: 360 Mbps ? Threat prevention throughput: 250 Mbps ? Firewall latency (64-byte UDP): 3 ?s ? Firewall throughput: 6 Mpps ? VPN throughput (512-bit IPSec): 2.5 Gbps ? VPN throughput (SSL): 200 Mbps ? IPS throughput (HTTP): 450 Mbps ? SSL inspection throughput: 180 Mbps ? Application control (AVC) throughput: 900 Mbps ? CAPWAP throughput: 2.2 Gbps |
| Capacity | Concurrent sessions: 1300000 ? New sessions per second: 30000 ? Firewall policies: 5000 ? Gateway to gateway IPSec VPN Tunnels: 200 ? Client to gateway IPSec VPN tunnels: 2500 ? Concurrent SSL VPN users: 200 ? Virtual domains: 10 ? Number of FortiAP devices: 32 ? Number of FortiToken devices: 100 ? Number of FortiClient devices: 200 |
| Power Over Ethernet (PoE) Supported | PoE+ |
| Power | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Dimensions (WxDxH) | 8.5 in x 7 in x 1.7 in |
| Weight | 2.65 lbs |
EXTENDED SPECIFICATIONS |
|
| General | |
| Device Type | Security appliance |
| Bundled Services | 3 years FortiCare 24X7 Comprehensive Support + 3 years FortiGuard |
| Width | 8.5 in |
| Depth | 7 in |
| Height | 1.7 in |
| Weight | 2.65 lbs |
| Processor / Memory / Storage | |
| Processors Installed | Fortinet FortiASIC SOC3 |
| Networking | |
| Form Factor | Desktop |
| Connectivity Technology | Wired |
| Data Link Protocol | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Switching Protocol | Ethernet |
| Network / Transport Protocol | TCP/IP, UDP/IP, IPSec |
| Performance | Firewall throughput (1518/512/64-byte UDP): 4 Gbps ? IPS throughput (optimal traffic mix): 1.5 Gbps ? NGFW throughput: 360 Mbps ? Threat prevention throughput: 250 Mbps ? Firewall latency (64-byte UDP): 3 ?s ? Firewall throughput: 6 Mpps ? VPN throughput (512-bit IPSec): 2.5 Gbps ? VPN throughput (SSL): 200 Mbps ? IPS throughput (HTTP): 450 Mbps ? SSL inspection throughput: 180 Mbps ? Application control (AVC) throughput: 900 Mbps ? CAPWAP throughput: 2.2 Gbps |
| Capacity | Concurrent sessions: 1300000 ? New sessions per second: 30000 ? Firewall policies: 5000 ? Gateway to gateway IPSec VPN Tunnels: 200 ? Client to gateway IPSec VPN tunnels: 2500 ? Concurrent SSL VPN users: 200 ? Virtual domains: 10 ? Number of FortiAP devices: 32 ? Number of FortiToken devices: 100 ? Number of FortiClient devices: 200 |
| Features | Firewall protection, switching, routing, VPN support, High Availability, Intrusion Prevention System (IPS), URL filtering, wall mountable, web threat protection, 3G/4G USB Dongle Support |
| Encryption Algorithm | SSL, 128-bit AES, 256-bit AES, 256-bit SHA, TLS 1.2 |
| Expansion / Connectivity | |
| Interfaces | 2 x 1000Base-T – RJ-45 ? 1 x 1000Base-T – RJ-45 (DMZ) ? 12 x 1000Base-T (PoE+) – RJ-45 ? 1 x console – RJ-45 ? 1 x USB – Type A ? 1 x 1000Base-T – RJ-45 ? 2 x Ethernet 1000 – SFP (mini-GBIC) |
| Miscellaneous | |
| Compliant Standards | UL, VCCI, BSMI, ICSA IPSec certified, ICSA Firewall certified, cUL, ICSA Antivirus, CB, RCM, FCC Part 15 Class B, ICSA SSL-VPN, ICSA IPS |
| Power | |
| Power Over Ethernet (PoE) Supported | PoE+ |
| Power Device | External power adapter |
| Voltage Required | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Power Consumption Operational | 20 Watt |
| Software / System Requirements | |
| OS Provided | FortiOS |
| Environmental Parameters | |
| Min Operating Temperature | 32 ?F |
| Max Operating Temperature | 104 ?F |
| Humidity Range Operating | 10 – 90% (non-condensing) |



