KEY SELLING POINTS
- Ruggedized design
- Consolidated security architecture
- Ease of management
MAIN SPECIFICATIONS |
|
| Product Description | Fortinet FortiGate Rugged 30D – security appliance |
| Device Type | Security appliance |
| Form Factor | Desktop |
| Data Link Protocol | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Performance | Firewall throughput: 900 Mbps ? IPS throughput: 230 Mbps ? Firewall throughput (1518-byte UDP): 900 Mbps ? Firewall latency (64-byte UDP): 70 ?s ? Firewall throughput: 87 Kpps ? VPN throughput (512-bit IPSec): 45 Mbps ? VPN throughput (SSL): 25 Mbps |
| Capacity | Concurrent TCP sessions: 750000 ? New TCP sessions per second: 5000 ? Firewall policies: 5000 ? Gateway to gateway IPSec VPN Tunnels: 200 ? Client to gateway IPSec VPN tunnels: 250 ? Concurrent SSL VPN users: 80 ? Virtual domains: 5 ? Number of FortiAP devices: 2 ? Number of FortiToken devices: 20 ? Number of FortiClient devices: 200 |
| Power | DC 12/48 V |
| Dimensions (WxDxH) | 4.1 in x 2.4 in x 5.5 in |
| Weight | 23.56 oz |
EXTENDED SPECIFICATIONS |
|
| General | |
| Device Type | Security appliance |
| Width | 4.1 in |
| Depth | 2.4 in |
| Height | 5.5 in |
| Weight | 23.56 oz |
| Networking | |
| Form Factor | Desktop |
| Connectivity Technology | Wired |
| Data Link Protocol | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Performance | Firewall throughput: 900 Mbps ? IPS throughput: 230 Mbps ? Firewall throughput (1518-byte UDP): 900 Mbps ? Firewall latency (64-byte UDP): 70 ?s ? Firewall throughput: 87 Kpps ? VPN throughput (512-bit IPSec): 45 Mbps ? VPN throughput (SSL): 25 Mbps |
| Capacity | Concurrent TCP sessions: 750000 ? New TCP sessions per second: 5000 ? Firewall policies: 5000 ? Gateway to gateway IPSec VPN Tunnels: 200 ? Client to gateway IPSec VPN tunnels: 250 ? Concurrent SSL VPN users: 80 ? Virtual domains: 5 ? Number of FortiAP devices: 2 ? Number of FortiToken devices: 20 ? Number of FortiClient devices: 200 |
| Status Indicators | Port transmission speed, power, status, link/activity |
| Features | Firewall protection, VPN support, manageable, antivirus analysis, High Availability, Intrusion Prevention System (IPS), wall mountable, rugged, DIN rail mountable |
| Expansion / Connectivity | |
| Interfaces | 1 x USB – Type A ? 4 x 1000Base-T – RJ-45 ? 2 x Ethernet 1000 – SFP (mini-GBIC) ? 2 x console – DB-9 |
| Miscellaneous | |
| Compliant Standards | UL, C-Tick, ICSA IPSec certified, ICSA Firewall certified, cUL, ICSA Intrusion Detection, ICSA Antivirus, CB, EMC, FCC Part 15 A, IEC 61850-3, IEEE 1613 |
| Power | |
| Power Device | Internal power supply |
| Voltage Required | DC 12/48 V |
| Power Consumption Operational | 15.55 Watt |
| Environmental Parameters | |
| Min Operating Temperature | -40 ?F |
| Max Operating Temperature | 158 ?F |
| Humidity Range Operating | 5 – 95% (non-condensing) |



