WHAT’S IN THE BOX – Fortinet FortiGate Rugged 35D – Grounding kit, pole mount, wall mounting kit.
KEY SELLING POINTS
- Ruggedized protection for harsh environments
- Industrial network security
- Industry validated best-in-class security
MAIN SPECIFICATIONS |
|
| Product Description | Fortinet FortiGate Rugged 35D – security appliance |
| Device Type | Security appliance |
| Form Factor | External – outdoor |
| Data Link Protocol | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Performance | Firewall throughput: 550 Mbps ? IPS throughput: 230 Mbps ? Firewall throughput (1518-byte UDP): 550 Mbps ? Firewall latency (64-byte UDP): 90 ?s ? Firewall throughput: 52.5 Kpps ? VPN throughput (512-bit IPSec): 45 Mbps ? VPN throughput (SSL): 25 Mbps |
| Capacity | Concurrent TCP sessions: 750000 ? New TCP sessions per second: 5000 ? Firewall policies: 5000 ? Gateway to gateway IPSec VPN Tunnels: 200 ? Client to gateway IPSec VPN tunnels: 250 ? Concurrent SSL VPN users: 80 ? Virtual domains: 5 ? Number of FortiAP devices: 2 ? Number of FortiToken devices: 20 ? Number of FortiClient devices: 200 |
| Included Accessories | Grounding kit, pole mount, wall mounting kit |
| Power Over Ethernet (PoE) Supported | PoE |
| Power | DC 12/48 V |
| Dimensions (WxDxH) | 10 in x 10 in x 3.1 in |
| Weight | 3.99 lbs |
EXTENDED SPECIFICATIONS |
|
| General | |
| Device Type | Security appliance |
| Ruggedized Design | Outdoor |
| Width | 10 in |
| Depth | 10 in |
| Height | 3.1 in |
| Weight | 3.99 lbs |
| Networking | |
| Form Factor | External |
| Connectivity Technology | Wired |
| Data Link Protocol | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Performance | Firewall throughput: 550 Mbps ? IPS throughput: 230 Mbps ? Firewall throughput (1518-byte UDP): 550 Mbps ? Firewall latency (64-byte UDP): 90 ?s ? Firewall throughput: 52.5 Kpps ? VPN throughput (512-bit IPSec): 45 Mbps ? VPN throughput (SSL): 25 Mbps |
| Capacity | Concurrent TCP sessions: 750000 ? New TCP sessions per second: 5000 ? Firewall policies: 5000 ? Gateway to gateway IPSec VPN Tunnels: 200 ? Client to gateway IPSec VPN tunnels: 250 ? Concurrent SSL VPN users: 80 ? Virtual domains: 5 ? Number of FortiAP devices: 2 ? Number of FortiToken devices: 20 ? Number of FortiClient devices: 200 |
| Features | Firewall protection, VPN support, manageable, antivirus analysis, High Availability, Intrusion Prevention System (IPS), wall mountable, rugged |
| Expansion / Connectivity | |
| Interfaces | 3 x 1000Base-T – RJ-45 |
| Miscellaneous | |
| Included Accessories | Grounding kit, pole mount, wall mounting kit |
| Compliant Standards | UL, C-Tick, ICSA IPSec certified, ICSA Firewall certified, cUL, ICSA Intrusion Detection, ICSA Antivirus, CB, EMC, FCC Part 15 A, IEC 61850-3, IEEE 1613 |
| Power | |
| Power Over Ethernet (PoE) Supported | PoE |
| Power Device | Internal power supply |
| Voltage Required | DC 12/48 V |
| Power Consumption Operational | 10.2 Watt |
| Environmental Parameters | |
| Min Operating Temperature | -40 ?F |
| Max Operating Temperature | 140 ?F |
| Humidity Range Operating | 5 – 95% (non-condensing) |



