WHAT’S IN THE BOX – (1) HPEOfficeConnect 1850 24G 2XGT PoE+ 185W Switch (JL172A), rack, wall, under table and table mounting hardware, documentation kit, country specific power cord
MAIN SPECIFICATIONS |
|
| Product Description | HPEOfficeConnect 1850 24G 2XGT PoE+ 185W – switch – 24 ports – managed – rack-mountable |
| Device Type | Switch – 24 ports – managed |
| Enclosure Type | Rack-mountable 1U |
| Subtype | 10 Gigabit Ethernet |
| Ports | 24 x 10/100/1000 + 2 x 10Base-T |
| Power Over Ethernet (PoE) | PoE+ |
| PoE Budget | 185 W |
| Performance | Throughput: 65 Mpps ? Switching capacity: 88 Gbps ? Latency (100 Mbps): 8.6 ?s ? Latency (1000Base-T): 3.6 ?s ? Latency (10 Gbps): 3.6 ?s |
| MAC Address Table Size | 16000 entries |
| Jumbo Frame Support | 9220 bytes |
| Remote Management Protocol | SNMP 1, SNMP 2c, HTTPS |
| Features | Full duplex capability, layer 2 switching, auto-negotiation, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), port mirroring, half duplex mode, full duplex mode, Quality of Service (QoS), DHCP client, 1.5MB packet buffer, Network Timing Protocol (NTP) |
| Compliant Standards | IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.3x, IEEE 802.1w, IEEE 802.3at, IEEE 802.3az |
| Power | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Dimensions (WxDxH) | 17.4 in x 9.7 in x 1.7 in |
| Weight | 7.28 lbs |
| Manufacturer Warranty | Limited lifetime warranty |
EXTENDED SPECIFICATIONS |
|
| General | |
| Device Type | Switch – 24 ports – managed |
| Enclosure Type | Desktop, rack-mountable, wall-mountable 1U |
| Subtype | 10 Gigabit Ethernet |
| Ports | 24 x 10/100/1000 + 2 x 10Base-T |
| Power Over Ethernet (PoE) | PoE+ |
| PoE Budget | 185 W |
| Performance | Throughput: 65 Mpps ? Switching capacity: 88 Gbps ? Latency (100 Mbps): 8.6 ?s ? Latency (1000Base-T): 3.6 ?s ? Latency (10 Gbps): 3.6 ?s |
| MAC Address Table Size | 16000 entries |
| Jumbo Frame Support | 9220 bytes |
| Remote Management Protocol | SNMP 1, SNMP 2c, HTTPS |
| Encryption Algorithm | SSL |
| Features | Full duplex capability, layer 2 switching, auto-negotiation, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), port mirroring, half duplex mode, full duplex mode, Quality of Service (QoS), DHCP client, 1.5MB packet buffer, Network Timing Protocol (NTP) |
| Compliant Standards | IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.3x, IEEE 802.1w, IEEE 802.3at, IEEE 802.3az |
| Processor | 1 x ARM Cortex-A9: 400 MHz |
| RAM | 128 MB DDR3 SDRAM |
| Expansion / Connectivity | |
| Interfaces | 12 x 1000Base-T RJ-45 PoE+ – 185 W ? 12 x 1000Base-T RJ-45 ? 2 x Gigabit / 10Gbit LAN RJ-45 |
| Power | |
| Power Device | Internal power supply |
| Voltage Required | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Power Consumption Operational | 222.9 Watt |
| Miscellaneous | |
| Rack Mounting Kit | Included |
| MTBF | 71.4 years |
| Compliant Standards | CISPR 24, EN 61000-3-2, IEC 61000-3-2, IEC 61000-3-3, IEC 61000-4-11, IEC 61000-4-2, IEC 61000-4-3, IEC 61000-4-4, IEC 61000-4-5, IEC 61000-4-6, IEC 61000-4-8, EN 61000-3-3, EN55024, UL 60950, RoHS, IEC 60950-1, EN 60950-1, WEEE, CSA C22.2 No. 60950-1-07 Second Edition, VCCI Class A, CNS 13438, ICES-003 issue 5 Class A, EN 60825-1:2007, FCC CFR47 Part 15 B Class A, EN 55032:2015 |
| Dimensions & Weight | |
| Width | 17.4 in |
| Depth | 9.7 in |
| Height | 1.7 in |
| Weight | 7.28 lbs |
| Manufacturer Warranty | |
| Service & Support | Limited warranty – advance parts replacement – lifetime – shipment – response time: next business day ? Technical support – phone consulting – lifetime – shipment |
| Environmental Parameters | |
| Min Operating Temperature | 32 ?F |
| Max Operating Temperature | 113 ?F |
| Humidity Range Operating | 15 – 95% (non-condensing) |
| Min Storage Temperature | -40 ?F |
| Max Storage Temperature | 158 ?F |
| Humidity Range Storage | 15 – 95% (non-condensing) |



