Product images only for reference. Actual product may vary. Email sales@endusersupplies.com for discounts.
N7K-AC-3KW
Cisco Nexus 7000 3.0kW AC Power Supply Module – 3 kW – 110 – AC, 220 – AC
- Secure Payments
- Fast Shipping
- Huge Savings
| Overview | |
| General Information | |
| Manufacturer | Cisco Systems, Inc |
| Manufacturer Part Number | N7K-AC-3KW |
| Manufacturer Website Address | http://www.cisco.com |
| Brand Name | Cisco |
| Product Name | Nexus 7000 3.0kW AC Power Supply Module |
| Product Type | Power Module |
| Specification | |
| Power Description | |
| Input Voltage | 110 V AC |
| Input Voltage | 220 V AC |
| Output Power | 3 kW |
| Physical Characteristics | |
| Height | 1.6″ |
| Width | 4″ |
| Depth | 22″ |
| Weight (Approximate) | 5 lb |
| Miscellaneous | |
| Green Compliant | Yes |
| Green Compliance Certificate/Authority | 80 Plus Platinum |
| Green Compliance Certificate/Authority | RoHS |



