Product images only for reference. Actual product may vary. Email sales@endusersupplies.com for discounts.
PWR-C45-1000AC
Cisco Catalyst 4500 Series 1000 Watt Power Supply – 1000W
- Secure Payments
- Fast Shipping
- Huge Savings
| Overview | |
| General Information | |
| Manufacturer | Cisco Systems, Inc |
| Manufacturer Part Number | PWR-C45-1000AC= |
| Manufacturer Website Address | http://www.cisco.com |
| Brand Name | Cisco |
| Product Name | Catalyst 4500 Series 1000 Watt Power Supply |
| Marketing Information | The Cisco Catalyst 4500 Series offers a variety of power supplies and accessories to meet the diverse needs of Enterprise and Service Provider customers. All of the available Cisco Catalyst 4500 Series power supplies can be used for data-only deployments, which typically require just a few hundred watts. For deployments that dictate support for inline power, Cisco offers several options. |
| Product Type | Proprietary Power Supply |
| Specification | |
| Power Description | |
| Input Voltage | 200 V AC |
| Output Voltage | 12 V DC |
| Output Power | 1 kW |
| Miscellaneous | |
| Compatibility |
|



