Product images only for reference. Actual product may vary. Email sales@endusersupplies.com for discounts.
PWR-C49E-300AC-R
Cisco PWR-C49E-300AC-R= AC Power Supply – 110 – AC, 220 – AC Input Voltage – 1 Fans – 300 W
- Secure Payments
- Fast Shipping
- Huge Savings
| Overview | |
| General Information | |
| Manufacturer | Cisco Systems, Inc |
| Manufacturer Part Number | PWR-C49E-300AC-R= |
| Manufacturer Website Address | http://www.cisco.com |
| Brand Name | Cisco |
| Product Model | PWR-C49E-300AC-R= |
| Product Name | PWR-C49E-300AC-R= AC Power Supply |
| Product Type | Proprietary Power Supply |
| Specification | |
| Technical Information | |
| Number of Fans | 1 |
| Power Description | |
| Input Voltage | 110 V AC |
| Input Voltage | 220 V AC |
| Output Voltage | 12 V DC @ 25 A |
| Output Power | 300 W |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 2 lb |
| Miscellaneous | |
| Compatibility | Catalyst 4948E Ethernet Switch |



