Product images only for reference. Actual product may vary. Email sales@endusersupplies.com for discounts.
59H3040
59H3040 – IBM DLT-IV with 40 GB – 80 GB Storage Capacity Data Tape Cartridge – 1828 Feet Tape Length
- Secure Payments
- Fast Shipping
- Huge Savings
Price: $21.60
5 in stock
IBM – DLT IV – 35 GB / 70 GB – DLT7000
MAIN SPECIFICATIONS |
|
| Product Description | IBM – DLT IV x 1 – 35 GB – storage media |
| Type | Storage media – DLT |
| Tape Cartridge | DLTtape IV |
| Media Included Qty | 1 |
| Native Capacity | 35 GB |
| Compressed Capacity | 70 GB |
| Tape Record Formats | DLT7000 |
| Pricing Type | New |
| Manufacturer Warranty | Limited lifetime warranty |
EXTENDED SPECIFICATIONS |
|
| General | |
| Type | DLT |
| Tape Cartridge | DLTtape IV |
| Media Included Qty | 1 |
| Media | |
| Native Capacity | 35 GB |
| Compressed Capacity | 70 GB |
| Tape Record Formats | DLT7000 |
| Miscellaneous | |
| Pricing Type | New |
| Package Type | Retail |
| Manufacturer Warranty | |
| Service & Support | Limited lifetime warranty |



