Product images only for reference. Actual product may vary. Email sales@endusersupplies.com for discounts.
C5141F
C5141F – HPE DLT-IV with 40 GB – 80 GB Storage Capacity Data Tape Cartridge – 1828 Feet Tape Length
- Secure Payments
- Fast Shipping
- Huge Savings
Price: $16.37
4 in stock
HPE DLT IV – DLT IV – 40 GB / 80 GB – for HPESureStore E Tape Library 2/20, E Tape Library 4/40; SureStore Tape Autoloader 1/9
MAIN SPECIFICATIONS |
|
| Product Description | HPEDLT IV – DLT IV x 1 – 40 GB – storage media |
| Type | Storage media – DLT |
| Tape Cartridge | DLTtape IV |
| Media Included Qty | 1 |
| Native Capacity | 40 GB |
| Compressed Capacity | 80 GB |
| Tape Length | 1830 ft |
| Tape Record Formats | DLT4000, DLT7000, DLT8000 |
| Features | Metal Particle (MP) |
| Pricing Type | ?New |
| Manufacturer Warranty | Limited lifetime warranty |
| Designed For | HPEDLT 3570, 4000, 7000, 8000; Smart Storage DLT 4000, DLT 7000, DLT 8000; SureStore E Tape Library 2/20, E Tape Library 4/40, E Tape Library 6/60; SureStore Tape Autoloader 1/9; SureStore Tape Library 1/20, 10/100, 10/588, 2/20, 2/40, 2/60, 20/700, 4/100, 4/40, 4/60, 6/140, 6/60 |
EXTENDED SPECIFICATIONS |
|
| General | |
| Type | DLT |
| Tape Cartridge | DLTtape IV |
| Media Included Qty | 1 |
| Media | |
| Native Capacity | 40 GB |
| Compressed Capacity | 80 GB |
| Tape Length | 1830 ft |
| Tape Record Formats | DLT4000, DLT7000, DLT8000 |
| Archival Life | 30 years |
| Features | Metal Particle (MP) |
| Miscellaneous | |
| Pricing Type | New |
| Manufacturer Warranty | |
| Service & Support | Limited lifetime warranty |
| Environmental Parameters | |
| Min Operating Temperature | 50 ?F |
| Max Operating Temperature | 113 ?F |
| Humidity Range Operating | 20 – 80% |
| Min Storage Temperature | 60.8 ?F |
| Max Storage Temperature | 89.6 ?F |
| Humidity Range Storage | 20 – 80% |
| Compatibility Information | |
| Designed For | Compaq StorageWorks Enterprise ESL9326DX ? HP DLT 2040 ? HP StorageWorks DLT VS 40/80 ? HPEDLT 3570, 4000, 7000, 8000 ? HPESmart Storage DLT 4000, DLT 7000, DLT 8000 ? HPEStorageWorks DLT 40/80, DLT 80, DLT 80 Tape Array III, DLT VS 80, ESL9198DLX, ESL9236D, MSL5026DLX ? HPEStorageWorks 1/8 Tape Autoloader DLT VS80 ? HPEStorageWorks SSL1016 Tape Autoloader DLT1 ? HPESureStore E Tape Library 2/20, E Tape Library 4/40, E Tape Library 6/60 ? HPESureStore DLT 1, 1e, 4000, 40e, 40i, 40r, 70e, 70i, 70r, 8000, 80E, 80I, 80I Select Express, 80k, 80m, 80R, Autoloader 418, Autoloader 718, Autoloader 818, E Tape Library 10/180, E Tape Library 2/20, E Tape Library 4/40, E Tape Library 6/140, E Tape Library 6/60, Library 1/20, Library 2/15, Library 2/20, Library 2/28, Library 2/40, Library 2/60, Library 3/30, Library 4/40, Library 4/60, Library 4115e, Library 4115r, Library 4115we, Library 4115wr, Library 4215e, Library 4215r, Library 4215we, Library 4215wr, Library 4228w, Library 4448w, Library 6/60, Library 7115we, Library 7115wr, Library 7215we, Library 7215wr, Library 7228w, Library 7248w, Library 7448w, Tape Autoloader 1/9, vs80, vs80e, vs80i, vs80m ? HPESureStore Tape Autoloader 1/9 ? HPESureStore Tape Library 1/20, 10/100, 10/588, 2/20, 2/40, 2/60, 20/700, 4/100, 4/40, 4/60, 6/140, 6/60 |



