KEY SELLING POINTS
- Hardware-based SSL offloading, SSL inspection and visibility
- Disaster recovery with global server load balancing
- Optimize performance with PageSpeed, caching and compression
- Scripting to extend built-in features
MAIN SPECIFICATIONS |
|
| Product Description | Fortinet FortiADC 300F – application accelerator |
| Device Type | Application accelerator |
| Form Factor | Rack-mountable – 1U |
| RAM | 16 GB |
| Hard Drive | 128 GB x 1 |
| Data Link Protocol | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Performance | Layer 4 throughput: 8 Gbps ? Layer 7 throughput: 8 Gbps ? Connection rate (SSL): 4000 connections per second ? Compression throughput: 6 Gbps ? Layer 7 throughput: 100000 connections per second ? Layer 4 throughput: 300000 connections per second ? SSL encryption performance: 3 Gbps |
| Capacity | Virtual domains: 10 ? Concurrent Layer 4 connections: 12000000 |
| Power | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Dimensions (WxDxH) | 17.2 in x 16.4 in x 1.7 in |
| Weight | 20 lbs |
EXTENDED SPECIFICATIONS |
|
| General | |
| Device Type | Application accelerator |
| Height (Rack Units) | 1U |
| Width | 17.2 in |
| Depth | 16.4 in |
| Height | 1.7 in |
| Weight | 20 lbs |
| Processor / Memory / Storage | |
| RAM | 16 GB |
| Hard Drive | SSD 128 GB x 1 |
| Networking | |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Connectivity Technology | Wired |
| Data Link Protocol | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Network / Transport Protocol | TCP/IP, UDP/IP, RTMP, RTSP |
| Remote Management Protocol | SNMP, HTTP, HTTPS, SSH, CLI |
| Performance | Layer 4 throughput: 8 Gbps ? Layer 7 throughput: 8 Gbps ? Connection rate (SSL): 4000 connections per second ? Compression throughput: 6 Gbps ? Layer 7 throughput: 100000 connections per second ? Layer 4 throughput: 300000 connections per second ? SSL encryption performance: 3 Gbps |
| Capacity | Virtual domains: 10 ? Concurrent Layer 4 connections: 12000000 |
| Features | NAT support, trunking, load balancing, VLAN support, Syslog support, DoS attack prevention, manageable, IPv6 support, DDos attack prevention, Quality of Service (QoS), IPv4 support, built-in ASIC, Open Shortest Path First (OSPF) |
| Authentication Method | Kerberos, Secure Shell (SSH), RADIUS, LDAP |
| Expansion / Connectivity | |
| Interfaces | 4 x 1000Base-T – RJ-45 ? 4 x 1000Base-T – SFP (mini-GBIC) ? 1 x console – RJ-45 ? 2 x USB – Type A ? 2 x 1000Base-T (management) – RJ-45 |
| Miscellaneous | |
| Compliant Standards | CSA, UL, C-Tick, ULC, FCC Part 15 A, VCCI Class A |
| Power | |
| Power Device | Internal power supply |
| Voltage Required | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Power Consumption Operational | 99 Watt |
| Environmental Parameters | |
| Min Operating Temperature | 32 ?F |
| Max Operating Temperature | 104 ?F |
| Humidity Range Operating | 5 – 95% (non-condensing) |



