WHAT’S IN THE BOX
- Fortinet FortiDDoS 1000B
- Network cable
- Console cable
- USB cable
- 6 rubber feet, 2 x SFP+ transceivers, rack mount kit
KEY SELLING POINTS
- Hardware-based DDoS detection and mitigation engine delivers a latency rate of less than 50 microseconds
- IP Reputation scoring system and continuous attack reevaluation methods identify to block only threatening traffic and reduce risks of false positive detections
- Segregation and virtualization of the FortiDDoS appliance allows separate security policies on each segment for multi-tenant environments
- Bandwidth management maintains policies that enable Service Providers to limit each customer or user to their predefined bandwidth
- Header and state anomaly prevention provides “clean pipe” to improve network utilization
- Stealth activity prevention helps finding spoofers and worm outbreaks
- Centralized alerts, role-based management and self-service portals provide flexible management and integration
MAIN SPECIFICATIONS |
|
| Product Description | Fortinet FortiDDoS 1000B – security appliance |
| Device Type | Security appliance |
| Form Factor | External – 2U |
| Hard Drive | 480 GB x 1 |
| Data Link Protocol | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet, 10 Gigabit Ethernet |
| Performance | Throughput: 12 Gbps ? Latency: 50 ?s |
| Capacity | Simultaneous connections: 3000000 |
| Included Accessories | 6 rubber feet, 2 x SFP+ transceivers, rack mount kit |
| Power | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Power Redundancy | Yes |
| Dimensions (WxDxH) | 17.2 in x 22 in x 3.5 in |
| Weight | 35.71 lbs |
EXTENDED SPECIFICATIONS |
|
| General | |
| Device Type | Security appliance |
| Height (Rack Units) | 2U |
| Width | 17.2 in |
| Depth | 22 in |
| Height | 3.5 in |
| Weight | 35.71 lbs |
| Processor / Memory / Storage | |
| Hard Drive | SSD 480 GB x 1 |
| Networking | |
| Form Factor | External |
| Connectivity Technology | Wired |
| Data Link Protocol | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet, 10 Gigabit Ethernet |
| Network / Transport Protocol | TCP/IP, UDP/IP |
| Remote Management Protocol | SNMP, HTTP, HTTPS, CLI |
| Performance | Throughput: 12 Gbps ? Latency: 50 ?s |
| Capacity | Simultaneous connections: 3000000 |
| Status Indicators | Power, status, alarm, link/activity |
| Features | Stateful Packet Inspection (SPI), packet filtering, DDos attack prevention |
| Encryption Algorithm | SSL |
| Expansion / Connectivity | |
| Interfaces | 8 x 10Gb Ethernet – SFP+ (WAN) ? 8 x 10Gb Ethernet – SFP+ ? 2 x 1000Base-T (management) – RJ-45 ? 1 x console – RJ-45 ? 1 x USB 2.0 – Type A ? 1 x USB 2.0 |
| Miscellaneous | |
| Included Accessories | 6 rubber feet, 2 x SFP+ transceivers, rack mount kit |
| Cables Included | 1 x network cable ? 1 x console cable ? 1 x USB cable |
| Compliant Standards | UL, VCCI, C-Tick, cUL, CB, FCC Part 15 A |
| Power | |
| Power Device | Internal power supply – hot-plug |
| Installed Qty | 2 |
| Max Supported Qty | 2 |
| Power Redundancy | Yes |
| Voltage Required | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Power Consumption Operational | 422 Watt |
| Software / System Requirements | |
| Software Included | Drivers & Utilities |
| Environmental Parameters | |
| Min Operating Temperature | 32 ?F |
| Max Operating Temperature | 104 ?F |
| Humidity Range Operating | 5 – 95% (non-condensing) |



