KEY SELLING POINTS
- Combines a RISC-based CPU with Fortinet’s proprietary Security Processing Unit (SPU) content and network processors for unmatched performance
- Simplifies appliance design and enables breakthrough performance for smaller networks
- Supports firewall acceleration across all packet sizes for maximum throughput
- Delivers accelerated UTM content processing for superior performance and protection
- Accelerates VPN performance for high speed, secure remote access
MAIN SPECIFICATIONS |
|
| Product Description | Fortinet FortiGate 101E – Low Encryption – security appliance |
| Device Type | Security appliance |
| Form Factor | Rack-mountable – 1U |
| Processor | Fortinet FortiASIC SOC3 |
| Hard Drive | 480 GB |
| Data Link Protocol | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Performance | Firewall throughput (1518-byte UDP): 7.4 Gbps ? Firewall throughput (512-byte UDP): 7.4 Gbps ? Firewall throughput (64-byte UDP): 4.4 Gbps ? Firewall latency (64-byte UDP): 3 ?s ? Firewall throughput: 6600000 packets per second ? VPN throughput (512-bit IPSec): 4 Gbps ? VPN throughput (SSL): 250 Mbps ? IPS throughput (optimal traffic mix): 1.9 Gbps ? SSL inspection throughput: 190 Mbps ? Application control (AVC) throughput: 1 Gbps ? NGFW throughput: 360 Mbps ? Threat prevention throughput: 250 Mbps ? CAPWAP throughput: 1.5 Gbps ? IPS throughput (enterprise traffic mix): 500 Mbps |
| Capacity | Concurrent TCP sessions: 2000000 ? New TCP sessions per second: 30000 ? Gateway to gateway IPSec VPN Tunnels: 2000 ? Client to gateway IPSec VPN tunnels: 10000 ? Concurrent SSL VPN users: 300 ? Virtual domains: 10 ? Number of FortiAP devices: 64 ? Number of FortiToken devices: 1000 ? Number of FortiClient devices: 600 ? Firewall policies: 10000 |
| Power | AC 120/230 V (50 – 60 Hz) |
| Power Redundancy | Optional |
| Dimensions (WxDxH) | 17 in x 10 in x 1.7 in |
| Weight | 7.28 lbs |
EXTENDED SPECIFICATIONS |
|
| General | |
| Device Type | Security appliance |
| Height (Rack Units) | 1U |
| Width | 17 in |
| Depth | 10 in |
| Height | 1.7 in |
| Weight | 7.28 lbs |
| Processor / Memory / Storage | |
| Processors Installed | Fortinet FortiASIC SOC3 |
| Hard Drive | 480 GB |
| Networking | |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Connectivity Technology | Wired |
| Data Link Protocol | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Switching Protocol | Ethernet |
| Network / Transport Protocol | TCP/IP, UDP/IP, IPSec |
| Remote Management Protocol | HTTP |
| Performance | Firewall throughput (1518-byte UDP): 7.4 Gbps ? Firewall throughput (512-byte UDP): 7.4 Gbps ? Firewall throughput (64-byte UDP): 4.4 Gbps ? Firewall latency (64-byte UDP): 3 ?s ? Firewall throughput: 6600000 packets per second ? VPN throughput (512-bit IPSec): 4 Gbps ? VPN throughput (SSL): 250 Mbps ? IPS throughput (optimal traffic mix): 1.9 Gbps ? SSL inspection throughput: 190 Mbps ? Application control (AVC) throughput: 1 Gbps ? NGFW throughput: 360 Mbps ? Threat prevention throughput: 250 Mbps ? CAPWAP throughput: 1.5 Gbps ? IPS throughput (enterprise traffic mix): 500 Mbps |
| Capacity | Concurrent TCP sessions: 2000000 ? New TCP sessions per second: 30000 ? Gateway to gateway IPSec VPN Tunnels: 2000 ? Client to gateway IPSec VPN tunnels: 10000 ? Concurrent SSL VPN users: 300 ? Virtual domains: 10 ? Number of FortiAP devices: 64 ? Number of FortiToken devices: 1000 ? Number of FortiClient devices: 600 ? Firewall policies: 10000 |
| Status Indicators | Power, status, alarm, HA |
| Features | Firewall protection, switching, routing, High Availability |
| Encryption Algorithm | SSL, 128-bit AES, 256-bit AES, 256-bit SHA, TLS 1.2 |
| Expansion / Connectivity | |
| Interfaces | 2 x 1000Base-T – RJ-45 (WAN) ? 16 x 1000Base-T – RJ-45 ? 1 x 1000Base-T (management) – RJ-45 ? 1 x 1000Base-T – RJ-45 (DMZ) ? 2 x Ethernet 1000 – SFP (mini-GBIC) ? 1 x USB – Type A ? 1 x console – RJ-45 ? 2 x 1000Base-T (HA) – RJ-45 |
| Miscellaneous | |
| Compliant Standards | UL, VCCI, BSMI, ICSA IPSec certified, ICSA Firewall certified, cUL, ICSA Antivirus, CB, FCC Part 15 B Class A, IPv6 Ready, RCM, ICSA SSL-VPN, ICSA IPS |
| Power | |
| Power Device | Internal power supply |
| Power Redundancy | Optional |
| Voltage Required | AC 120/230 V (50 – 60 Hz) |
| Power Consumption Operational | 24.8 Watt |
| Environmental Parameters | |
| Min Operating Temperature | 32 ?F |
| Max Operating Temperature | 104 ?F |
| Humidity Range Operating | 10 – 90% (non-condensing) |



