KEY SELLING POINTS
- Combines a RISC-based CPU with Fortinet’s proprietary Security Processing Unit (SPU) content and network processors for unmatched performance
- Simplifies appliance design and enables breakthrough performance for smaller networks
- Supports firewall acceleration across all packet sizes for maximum throughput
- Delivers accelerated UTM content processing for superior performance and protection
- Accelerates VPN performance for high speed, secure remote access
- Enhanced IPS performance with unique capability of full signature matching at ASIC
- SSL Inspection capabilities based on the latest industry mandated cipher suites
- Encryption and decryption offloading
MAIN SPECIFICATIONS |
|
| Product Description | Fortinet FortiGate 201E – Low Encryption – security appliance |
| Device Type | Security appliance |
| Form Factor | Rack-mountable – 1U |
| Processor | Fortinet FortiASIC CP9/NP6Lite |
| Hard Drive | 480 GB x 1 |
| Data Link Protocol | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Performance | Firewall throughput (1518-byte UDP): 20 Gbps ? Firewall throughput (512-byte UDP): 20 Gbps ? Firewall throughput (64-byte UDP): 9 Gbps ? Firewall latency (64-byte UDP): 3 ?s ? Firewall throughput: 13.5 Mpps ? VPN throughput (512-bit IPSec): 9 Gbps ? VPN throughput (SSL): 900 Mbps ? IPS throughput (HTTP): 6 Gbps ? IPS throughput: 2.2 Gbps ? SSL inspection throughput: 1 Gbps ? Application control (AVC) throughput: 3.5 Gbps ? Threat protection throughput: 1.2 Gbps ? CAPWAP throughput: 1.5 Gbps ? NGFW throughput: 1.8 Gbps |
| Capacity | Concurrent TCP sessions: 2000000 ? New TCP sessions per second: 135000 ? Firewall policies: 10000 ? Gateway to gateway IPSec VPN Tunnels: 2000 ? Client to gateway IPSec VPN tunnels: 10000 ? Concurrent SSL VPN users: 300 ? Number of FortiAP devices: 128 ? Number of FortiClient devices: 600 ? Virtual domains: 10 ? Number of FortiToken devices: 1000 |
| Power | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Power Redundancy | Optional |
| Dimensions (WxDxH) | 17 in x 11.9 in x 1.7 in |
| Weight | 12.13 lbs |
EXTENDED SPECIFICATIONS |
|
| General | |
| Device Type | Security appliance |
| Height (Rack Units) | 1U |
| Built-in Devices | LED panel |
| Width | 17 in |
| Depth | 11.9 in |
| Height | 1.7 in |
| Weight | 12.13 lbs |
| Processor / Memory / Storage | |
| Processors Installed | Fortinet FortiASIC CP9/NP6Lite |
| Hard Drive | SSD 480 GB x 1 |
| Networking | |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Connectivity Technology | Wired |
| Data Link Protocol | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Network / Transport Protocol | TCP/IP, UDP/IP, IPSec |
| Remote Management Protocol | HTTP |
| Performance | Firewall throughput (1518-byte UDP): 20 Gbps ? Firewall throughput (512-byte UDP): 20 Gbps ? Firewall throughput (64-byte UDP): 9 Gbps ? Firewall latency (64-byte UDP): 3 ?s ? Firewall throughput: 13.5 Mpps ? VPN throughput (512-bit IPSec): 9 Gbps ? VPN throughput (SSL): 900 Mbps ? IPS throughput (HTTP): 6 Gbps ? IPS throughput: 2.2 Gbps ? SSL inspection throughput: 1 Gbps ? Application control (AVC) throughput: 3.5 Gbps ? Threat protection throughput: 1.2 Gbps ? CAPWAP throughput: 1.5 Gbps ? NGFW throughput: 1.8 Gbps |
| Capacity | Concurrent TCP sessions: 2000000 ? New TCP sessions per second: 135000 ? Firewall policies: 10000 ? Gateway to gateway IPSec VPN Tunnels: 2000 ? Client to gateway IPSec VPN tunnels: 10000 ? Concurrent SSL VPN users: 300 ? Number of FortiAP devices: 128 ? Number of FortiClient devices: 600 ? Virtual domains: 10 ? Number of FortiToken devices: 1000 |
| Status Indicators | Port transmission speed, power, status, alarm, link/activity, HA |
| Features | Firewall protection, VPN support, traffic shaping, manageable, High Availability, Intrusion Prevention System (IPS), URL filtering, anti-malware protection, IPSec passthrough, CAPWAP support, checksum offload support, anti-virus protection |
| Encryption Algorithm | SSL, 256-bit AES, 256-bit SHA, TLS 1.2 |
| Expansion / Connectivity | |
| Interfaces | 2 x 1000Base-T – RJ-45 (WAN) ? 14 x 1000Base-T – RJ-45 ? 1 x console – RJ-45 ? 1 x USB 2.0 – Type A ? 4 x 1000Base-X – SFP (mini-GBIC) ? 2 x 1000Base-T (management) – RJ-45 |
| Miscellaneous | |
| Compliant Standards | UL, VCCI, BSMI, ICSA IPSec certified, ICSA Firewall certified, cUL, ICSA Antivirus, CB, FCC Part 15 B Class A, ICSA Network IPS, RCM, ICSA SSL-VPN |
| Power | |
| Power Device | Internal power supply |
| Power Redundancy | Optional |
| Voltage Required | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Power Consumption Operational | 109.9 Watt |
| Software / System Requirements | |
| OS Provided | FortiOS |
| Environmental Parameters | |
| Min Operating Temperature | 32 ?F |
| Max Operating Temperature | 104 ?F |
| Humidity Range Operating | 10 – 90% (non-condensing) |



