KEY SELLING POINTS
- Industry-leading 10x data center firewall offers exceptional throughput and ultra-low latency
- Highly available and Virtual Domain (VDOM) support for multi-tenant data center environment
- Integrated high-speed 10 GE+ port delivers maximum flexibility and scalability
- Intuitive management interface enables broad and deep visibility and control
- NSS Labs Recommended consolidated security delivers top-rated protection
MAIN SPECIFICATIONS |
|
| Product Description | Fortinet FortiGate 3200D – security appliance |
| Device Type | Security appliance |
| Form Factor | Rack-mountable – 2U |
| Processor | Fortinet FortiASIC CP8/NP6 |
| Hard Drive | 960 GB x 1 |
| Data Link Protocol | Gigabit Ethernet, 10 Gigabit Ethernet |
| Performance | Firewall throughput (1518-byte packet size): 80 Gbps ? Firewall throughput (512-byte packet size): 80 Gbps ? Firewall throughput (64-byte packet size): 50 Gbps ? IPS throughput: 14 Gbps ? VPN throughput (512-bit IPSec): 50 Gbps ? Antivirus throughput: 5.7 Gbps ? VPN throughput (SSL): 8 Gbps ? Firewall latency (64-byte UDP): 3 ?s ? Firewall throughput: 75 Mpps |
| Capacity | Client to gateway IPSec VPN tunnels: 64000 ? Gateway to gateway IPSec VPN Tunnels: 20000 ? Concurrent TCP sessions: 50000000 ? New TCP sessions per second: 400000 ? Firewall policies: 100000 ? Concurrent SSL VPN users: 30000 ? Virtual domains: 10 (maximum 500) ? Number of FortiAP devices: 4096 ? Number of FortiToken devices: 5000 ? User licenses: unlimited ? Number of FortiClient devices: 20000 |
| Power | AC 100/240 V (50/60 Hz) |
| Power Redundancy | Yes |
| Dimensions (WxDxH) | 17.4 in x 21.9 in x 3.5 in |
| Weight | 37.92 lbs |
EXTENDED SPECIFICATIONS |
|
| General | |
| Device Type | Security appliance |
| Height (Rack Units) | 2U |
| Width | 17.4 in |
| Depth | 21.9 in |
| Height | 3.5 in |
| Weight | 37.92 lbs |
| Processor / Memory / Storage | |
| Processors Installed | Fortinet FortiASIC CP8/NP6 |
| Hard Drive | SSD 960 GB x 1 |
| Networking | |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Connectivity Technology | Wired |
| Data Link Protocol | Gigabit Ethernet, 10 Gigabit Ethernet |
| Performance | Firewall throughput (1518-byte packet size): 80 Gbps ? Firewall throughput (512-byte packet size): 80 Gbps ? Firewall throughput (64-byte packet size): 50 Gbps ? IPS throughput: 14 Gbps ? VPN throughput (512-bit IPSec): 50 Gbps ? Antivirus throughput: 5.7 Gbps ? VPN throughput (SSL): 8 Gbps ? Firewall latency (64-byte UDP): 3 ?s ? Firewall throughput: 75 Mpps |
| Capacity | Client to gateway IPSec VPN tunnels: 64000 ? Gateway to gateway IPSec VPN Tunnels: 20000 ? Concurrent TCP sessions: 50000000 ? New TCP sessions per second: 400000 ? Firewall policies: 100000 ? Concurrent SSL VPN users: 30000 ? Virtual domains: 10 (maximum 500) ? Number of FortiAP devices: 4096 ? Number of FortiToken devices: 5000 ? User licenses: unlimited ? Number of FortiClient devices: 20000 |
| Status Indicators | Port transmission speed, power, status, alarm, link/activity |
| Features | Firewall protection, VPN support, content filtering, manageable, IPv6 support, antivirus analysis, High Availability, Intrusion Prevention System (IPS), URL filtering, anti-spam protection |
| Authentication Method | RADIUS, TACACS+, LDAP |
| Expansion / Connectivity | |
| Interfaces | 48 x 1Gb Ethernet/10Gb Ethernet – SFP+ ? 2 x 1000Base-T (management) – RJ-45 ? 1 x USB – Type A ? 1 x mini-USB – Type B ? 1 x console – RJ-45 |
| Miscellaneous | |
| Compliant Standards | UL, VCCI, C-Tick, ICSA IPSec certified, ICSA Firewall certified, cUL, ICSA Intrusion Detection, ICSA Antivirus, CB, FCC Part 15 A |
| Power | |
| Power Device | Internal power supply – hot-plug |
| Installed Qty | 2 |
| Max Supported Qty | 2 |
| Power Redundancy | Yes |
| Voltage Required | AC 100/240 V (50/60 Hz) |
| Power Consumption Operational | 350 Watt |
| Software / System Requirements | |
| Software Included | Drivers & Utilities |
| Environmental Parameters | |
| Min Operating Temperature | 32 ?F |
| Max Operating Temperature | 104 ?F |
| Humidity Range Operating | 20 – 90% (non-condensing) |



