KEY SELLING POINTS
- Protects against known exploits, malware and malicious websites
- Protects against unknown attacks using dynamic analysis and provides automated mitigation to stop targeted attacks
- Delivers powerful threat protection performance and ultra-low latency using purpose-built security processor (SPU) technology
- Provides superior performance and protection for SSL encrypted traffic
- Delivers extensive routing, high-speed interfaces, and high-performance VPN capabilities to address performance and connectivity needs of large-scale data center and cloud applications
MAIN SPECIFICATIONS |
|
| Product Description | Fortinet FortiGate 3401E – security appliance |
| Device Type | Security appliance |
| Form Factor | Rack-mountable – 2U |
| Processor | Fortinet FortiASIC CP9/NP6 |
| Hard Drive | 2 TB x 2 |
| Data Link Protocol | Gigabit Ethernet, 10 Gigabit Ethernet, 40 Gigabit Ethernet, 100 Gigabit Ethernet |
| Performance | IPS throughput: 44 Gbps ? NGFW throughput: 34 Gbps ? Threat protection throughput: 23 Gbps ? Firewall throughput (1518-byte UDP): 240 Gbps ? Firewall throughput (512-byte UDP): 238 Gbps ? Firewall throughput (64-byte UDP): 150 Gbps ? Firewall latency (64-byte UDP): 4 ?s ? Firewall throughput: 225 Mpps ? VPN throughput (SSL): 11 Gbps ? SSL inspection throughput: 30 Gbps ? VPN throughput (512-bit IPSec): 140 Gbps ? Application control (AVC) throughput: 86 Gbps ? CAPWAP throughput: 15 Gbps |
| Capacity | Concurrent TCP sessions: 50000000 ? New TCP sessions per second: 460000 ? Firewall policies: 200000 ? Gateway to gateway IPSec VPN Tunnels: 40000 ? Client to gateway IPSec VPN tunnels: 200000 ? Concurrent SSL VPN users: 30000 ? SSL connections per second: 14000 ? Concurrent SSL connections: 4900000 ? Virtual domains: 10 ? Number of FortiSwitches: 256 ? Number of FortiAP devices: 1024 ? Number of FortiToken devices: 5000 ? Maximum number of registered endpoints: 50000 |
| Included Accessories | 2 x 10Gb Ethernet SR SFP+ transceiver |
| Power | DC 48 – 72 V |
| Power Redundancy | Yes |
| Dimensions (WxDxH) | 17.4 in x 21.9 in x 3.5 in |
| Weight | 44.31 lbs |
EXTENDED SPECIFICATIONS |
|
| General | |
| Device Type | Security appliance |
| Height (Rack Units) | 2U |
| Width | 17.4 in |
| Depth | 21.9 in |
| Height | 3.5 in |
| Weight | 44.31 lbs |
| Processor / Memory / Storage | |
| Processors Installed | Fortinet FortiASIC CP9/NP6 |
| Hard Drive | SSD hot-swap 2 TB x 2 |
| Networking | |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Connectivity Technology | Wired |
| Data Link Protocol | Gigabit Ethernet, 10 Gigabit Ethernet, 40 Gigabit Ethernet, 100 Gigabit Ethernet |
| Network / Transport Protocol | TCP/IP, UDP/IP, IPSec, SCTP |
| Remote Management Protocol | HTTP, HTTPS |
| Performance | IPS throughput: 44 Gbps ? NGFW throughput: 34 Gbps ? Threat protection throughput: 23 Gbps ? Firewall throughput (1518-byte UDP): 240 Gbps ? Firewall throughput (512-byte UDP): 238 Gbps ? Firewall throughput (64-byte UDP): 150 Gbps ? Firewall latency (64-byte UDP): 4 ?s ? Firewall throughput: 225 Mpps ? VPN throughput (SSL): 11 Gbps ? SSL inspection throughput: 30 Gbps ? VPN throughput (512-bit IPSec): 140 Gbps ? Application control (AVC) throughput: 86 Gbps ? CAPWAP throughput: 15 Gbps |
| Capacity | Concurrent TCP sessions: 50000000 ? New TCP sessions per second: 460000 ? Firewall policies: 200000 ? Gateway to gateway IPSec VPN Tunnels: 40000 ? Client to gateway IPSec VPN tunnels: 200000 ? Concurrent SSL VPN users: 30000 ? SSL connections per second: 14000 ? Concurrent SSL connections: 4900000 ? Virtual domains: 10 ? Number of FortiSwitches: 256 ? Number of FortiAP devices: 1024 ? Number of FortiToken devices: 5000 ? Maximum number of registered endpoints: 50000 |
| Status Indicators | Power, status, alarm, link/activity, HA |
| Features | Firewall protection, switching, routing, VPN support, traffic shaping, IPv6 support, High Availability, Intrusion Prevention System (IPS), IPSec Virtual Private Network (VPN), anti-malware protection, IPv4 support, web threat protection, CAPWAP support, checksum offload support, IP tunnel acceleration, multicast traffic |
| Encryption Algorithm | SSL, 256-bit AES, 256-bit SHA |
| Expansion / Connectivity | |
| Interfaces | 4 x 40Gb Ethernet/100Gb Ethernet – QSFP28 ? 22 x 10Gb Ethernet – SFP+ ? 2 x 1000Base-T (management) – RJ-45 ? 1 x USB 3.0 – Type A ? 1 x console – RJ-45 |
| Miscellaneous | |
| Included Accessories | 2 x 10Gb Ethernet SR SFP+ transceiver |
| Compliant Standards | UL, VCCI, C-Tick, ICSA IPSec certified, ICSA Firewall certified, cUL, ICSA Antivirus, CB, FCC Part 15 A, IPv6 Ready, USGv6, ICSA SSL-VPN, ICSA IPS |
| Power | |
| Power Device | Internal power supply – hot-plug |
| Installed Qty | 2 |
| Max Supported Qty | 2 |
| Power Redundancy | Yes |
| Voltage Required | DC 48 – 72 V |
| Power Consumption Operational | 750 Watt |
| Software / System Requirements | |
| OS Provided | FortiOS |
| Environmental Parameters | |
| Min Operating Temperature | 32 ?F |
| Max Operating Temperature | 104 ?F |
| Humidity Range Operating | 10 – 90% (non-condensing) |



