KEY SELLING POINTS
- 160 Gbps firewall throughput, ultra-low latency, and high-speed ports ensure it will not become a network bottleneck
- Breakthrough IPv4 to IPv6 firewall performance parity
- Compact 3U appliance conserves scarce rack space and power, ideal for enterprise data center upgrades
- Cloud-ready multi-tenant support and virtual domain support for network segmentation
- Simplify network operations by standardizing enterprise, branch office and data center on a single platform family
MAIN SPECIFICATIONS |
|
| Product Description | Fortinet FortiGate 3700D – security appliance |
| Device Type | Security appliance |
| Form Factor | Rack-mountable – 3U |
| Processor | FortiASIC CP8 |
| Hard Drive | 480 GB x 2 |
| Data Link Protocol | Gigabit Ethernet, 10 Gigabit Ethernet, 40 Gigabit Ethernet |
| Performance | Firewall throughput (1518-byte packet size): 160 Gbps ? Firewall throughput (512-byte packet size): 160 Gbps ? Firewall throughput (64-byte packet size): 110 Gbps ? IPS throughput: 23 Gbps ? VPN throughput (512-bit IPSec): 100 Gbps ? Proxy-based antivirus throughput: 7.5 Gbps ? Flow-based antivirus throughput: 18 Gbps ? VPN throughput (SSL): 6 Gbps ? Firewall latency (64-byte UDP): 2 ?s |
| Capacity | Client to gateway IPSec VPN tunnels: 64000 ? Gateway to gateway IPSec VPN Tunnels: 10000 ? Concurrent sessions: 44000000 ? New sessions per second: 300000 ? Firewall policies: 100000 ? Virtual domains: 500 ? Number of FortiAP devices: 4096 ? Number of FortiToken devices: 5000 ? Number of FortiClient devices: 8000 |
| Power | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Power Redundancy | Yes |
| Dimensions (WxDxH) | 17.2 in x 22.8 in x 5.2 in |
| Weight | 46.96 lbs |
EXTENDED SPECIFICATIONS |
|
| General | |
| Device Type | Security appliance |
| Height (Rack Units) | 3U |
| Width | 17.2 in |
| Depth | 22.8 in |
| Height | 5.2 in |
| Weight | 46.96 lbs |
| Processor / Memory / Storage | |
| Processors Installed | FortiASIC CP8 |
| Hard Drive | SSD 480 GB x 2 |
| Networking | |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Connectivity Technology | Wired |
| Data Link Protocol | Gigabit Ethernet, 10 Gigabit Ethernet, 40 Gigabit Ethernet |
| Network / Transport Protocol | TCP/IP, PPTP, UDP/IP, L2TP, IPSec, SMTP, FTP, DHCP, DNS, POP3, IMAP |
| Remote Management Protocol | SNMP, Telnet, HTTP, HTTPS, SSH, CLI |
| Performance | Firewall throughput (1518-byte packet size): 160 Gbps ? Firewall throughput (512-byte packet size): 160 Gbps ? Firewall throughput (64-byte packet size): 110 Gbps ? IPS throughput: 23 Gbps ? VPN throughput (512-bit IPSec): 100 Gbps ? Proxy-based antivirus throughput: 7.5 Gbps ? Flow-based antivirus throughput: 18 Gbps ? VPN throughput (SSL): 6 Gbps ? Firewall latency (64-byte UDP): 2 ?s |
| Capacity | Client to gateway IPSec VPN tunnels: 64000 ? Gateway to gateway IPSec VPN Tunnels: 10000 ? Concurrent sessions: 44000000 ? New sessions per second: 300000 ? Firewall policies: 100000 ? Virtual domains: 500 ? Number of FortiAP devices: 4096 ? Number of FortiToken devices: 5000 ? Number of FortiClient devices: 8000 |
| Status Indicators | Port transmission speed, power, status, alarm, link/activity |
| Features | Firewall protection, NAT support, VPN support, PAT support, VLAN support, traffic shaping, DoS attack prevention, content filtering, DiffServ support, manageable, IPv6 support, antivirus analysis, High Availability, Intrusion Prevention System (IPS), URL filtering, anti-spam protection, event log, Dead Peer Detection (DPD), IPSec NAT-Traversal (NAT-T), DHCP server, IPv4 support, application filtering, DHCP client, Data Loss Prevention (DLP), checksum offload support |
| Encryption Algorithm | SSL |
| Authentication Method | RADIUS, TACACS+, LDAP |
| Expansion / Connectivity | |
| Interfaces | 2 x 1000Base-T (management) – RJ-45 ? 2 x USB ? 8 x 10Gb Ethernet – SFP+ ? 1 x management – RJ-45 ? 4 x 40Gb Ethernet – QSFP+ ? 20 x 1Gb Ethernet/10Gb Ethernet |
| Miscellaneous | |
| Compliant Standards | UL, VCCI, C-Tick, ICSA IPSec certified, ICSA Firewall certified, cUL, ICSA Antivirus, CB, FCC Part 15 A, ICSA Network IPS |
| Power | |
| Power Device | Internal power supply – hot-plug |
| Installed Qty | 2 |
| Max Supported Qty | 2 |
| Power Redundancy | Yes |
| Voltage Required | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Power Consumption Operational | 725 Watt |
| Software / System Requirements | |
| OS Provided | FortiOS 5 |
| Software Included | Drivers & Utilities |
| Environmental Parameters | |
| Min Operating Temperature | 32 ?F |
| Max Operating Temperature | 104 ?F |
| Humidity Range Operating | 20 – 90% (non-condensing) |



