KEY SELLING POINTS
- Protects against known exploits, malware and malicious URLs
- Provides both resiliency and high connection rate support
- Superior performance and protection for SSL encrypted traffic
- Delivers extensive network interface flexibility
MAIN SPECIFICATIONS |
|
| Product Description | Fortinet FortiGate 6500F – security appliance |
| Device Type | Security appliance |
| Form Factor | Rack-mountable – 3U |
| Processor | Fortinet FortiASIC CP9/NP6 |
| Data Link Protocol | Gigabit Ethernet, 10 Gigabit Ethernet, 40 Gigabit Ethernet, 100 Gigabit Ethernet, 25 Gigabit Ethernet |
| Performance | Firewall throughput (1518-byte UDP): 239 Gbps ? Firewall throughput (512-byte UDP): 238 Gbps ? Firewall throughput (64-byte UDP): 135 Gbps ? Firewall latency (64-byte UDP): 5 ?s ? Firewall throughput: 202.5 Mpps ? VPN throughput (512-bit IPSec): 160 Gbps ? SSL inspection throughput: 130 Gbps ? Application control (AVC) throughput: 220 Gbps ? IPS throughput (optimal traffic mix): 230 Gbps ? IPS throughput (enterprise traffic mix): 170 Gbps ? NGFW throughput: 150 Gbps ? Threat protection throughput: 100 Gbps |
| Capacity | Concurrent TCP sessions: 200000000 ? New TCP sessions per second: 3000000 ? Firewall policies: 200000 ? Gateway to gateway IPSec VPN Tunnels: 16000 ? Client to gateway IPSec VPN tunnels: 90000 ? Concurrent SSL VPN users: 30000 ? Virtual domains: 10 ? Maximum virtual domains: 500 ? Number of FortiToken devices: 20000 ? Number of registered FortiClients: 100000 |
| Included Accessories | 2 x 10Gb Ethernet SR SFP+ transceiver |
| Power | AC 120/230 V (50 – 60 Hz) |
| Power Redundancy | Yes |
| Dimensions (WxDxH) | 17.2 in x 27.3 in x 5.2 in |
| Weight | 78.26 lbs |
EXTENDED SPECIFICATIONS |
|
| General | |
| Device Type | Security appliance |
| Height (Rack Units) | 3U |
| Built-in Devices | LED panel |
| Width | 17.2 in |
| Depth | 27.3 in |
| Height | 5.2 in |
| Weight | 78.26 lbs |
| Processor / Memory / Storage | |
| Processors Installed | Fortinet FortiASIC CP9/NP6 |
| Networking | |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Connectivity Technology | Wired |
| Data Link Protocol | Gigabit Ethernet, 10 Gigabit Ethernet, 40 Gigabit Ethernet, 100 Gigabit Ethernet, 25 Gigabit Ethernet |
| Network / Transport Protocol | TCP/IP, UDP/IP, IPSec, SCTP |
| Remote Management Protocol | HTTP, CLI |
| Performance | Firewall throughput (1518-byte UDP): 239 Gbps ? Firewall throughput (512-byte UDP): 238 Gbps ? Firewall throughput (64-byte UDP): 135 Gbps ? Firewall latency (64-byte UDP): 5 ?s ? Firewall throughput: 202.5 Mpps ? VPN throughput (512-bit IPSec): 160 Gbps ? SSL inspection throughput: 130 Gbps ? Application control (AVC) throughput: 220 Gbps ? IPS throughput (optimal traffic mix): 230 Gbps ? IPS throughput (enterprise traffic mix): 170 Gbps ? NGFW throughput: 150 Gbps ? Threat protection throughput: 100 Gbps |
| Capacity | Concurrent TCP sessions: 200000000 ? New TCP sessions per second: 3000000 ? Firewall policies: 200000 ? Gateway to gateway IPSec VPN Tunnels: 16000 ? Client to gateway IPSec VPN tunnels: 90000 ? Concurrent SSL VPN users: 30000 ? Virtual domains: 10 ? Maximum virtual domains: 500 ? Number of FortiToken devices: 20000 ? Number of registered FortiClients: 100000 |
| Features | Firewall protection, switching, routing, load balancing, traffic shaping, manageable, IPv6 support, High Availability, Intrusion Prevention System (IPS), VPN acceleration capability, anti-malware protection, IPv4 support, web threat protection, CAPWAP support, application filtering, checksum offload support, Data Center Firewall (DCFW), Carrier-Class Firewall (CCFW), IP tunnel acceleration |
| Encryption Algorithm | SSL, 128-bit AES, 256-bit AES, 256-bit SHA, TLS 1.2 |
| Expansion / Connectivity | |
| Interfaces | 4 x 40Gb Ethernet/100Gb Ethernet – QSFP+/QSFP28 ? 24 x 1 Gigabit Ethernet/10Gb Ethernet/25Gb Ethernet – SFP28 ? 2 x 10Gb Ethernet – SFP+ ? 2 x 1000Base-T (management) – RJ-45 ? 1 x 1 Gigabit Ethernet/10Gb Ethernet (management) – SFP+ ? 1 x USB 3.0 – Type A ? 1 x console – RJ-45 |
| Miscellaneous | |
| Included Accessories | 2 x 10Gb Ethernet SR SFP+ transceiver |
| Compliant Standards | UL, VCCI, C-Tick, cUL, CB, FCC Part 15 A, VB100 |
| Power | |
| Power Device | Internal power supply – hot-plug |
| Installed Qty | 3 |
| Max Supported Qty | 3 |
| Power Redundancy | Yes |
| Voltage Required | AC 120/230 V (50 – 60 Hz) |
| Power Consumption Operational | 1308 Watt |
| Software / System Requirements | |
| OS Provided | FortiOS |
| Environmental Parameters | |
| Min Operating Temperature | 32 ?F |
| Max Operating Temperature | 104 ?F |
| Humidity Range Operating | 10 – 90% (non-condensing) |



