Product images only for reference. Actual product may vary. Email sales@endusersupplies.com for discounts.
FG-7040E-PS-AC
FG-7040E-PS-AC – Fortinet – Power supply – hot-plug (plug-in module) – AC 120/230 – 1500 Watt – for FortiGate 7040E.
- Secure Payments
- Fast Shipping
- Huge Savings
Fortinet – Power supply – hot-plug (plug-in module) – AC 120/230 V – 1500 Watt – for FortiGate 7040E.
?
MAIN SPECIFICATIONS |
|
| Product Description | Fortinet – power supply – hot-plug – 1500 Watt |
| Device Type | Power supply – hot-plug – plug-in module |
| Input Voltage | AC 120/230 V |
| Power Capacity | 1500 Watt |
| Power Redundancy | Optional |
| Designed For | FortiGate 7040E |
EXTENDED SPECIFICATIONS |
|
| General | |
| Device Type | Power supply – hot-plug – plug-in module |
| Power Device | |
| Power Redundancy | Optional |
| Input Voltage | AC 120/230 V |
| Input Voltage Range | AC 100 – 240 V |
| Frequency Required | 50/60 Hz |
| Power Capacity | 1500 Watt |
| Compatibility Information | |
| Designed For | Fortinet FortiGate 7040E |



