WHAT’S IN THE BOX – Fortinet FortiGate 800D – USB cable – Network cable – Console cable
KEY SELLING POINTS
- Faster hardware accelerated firewall offers perfect price/performance ratio
- Integrated high port density delivers maximum flexibility ands calability
- Application control plus identity and device-based policy enforcement provides more granular protection
- Intuitive management interface enables broad and deep visibility that scales from a single FortiGate to thousands
MAIN SPECIFICATIONS |
|
| Product Description | Fortinet FortiGate 800D – security appliance |
| Device Type | Security appliance |
| Form Factor | External – 1U |
| Processor | Fortinet FortiASIC CP8/NP6 |
| Hard Drive | 240 GB x 1 |
| Data Link Protocol | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet, 10 Gigabit Ethernet |
| Performance | Firewall throughput (1518-byte UDP): 36 Gbps ? Firewall throughput (512-byte UDP): 36 Gbps ? Firewall throughput (64-byte UDP): 22 Gbps ? IPS throughput: 8 Gbps ? VPN throughput (512-bit IPSec): 20 Gbps ? Firewall latency (64-byte UDP): 3 ?s ? Firewall throughput: 33 Mpps ? VPN throughput (SSL): 2.2 Gbps |
| Capacity | Concurrent sessions: 5000000 ? New sessions per second: 280000 ? Firewall policies: 100000 ? Gateway to gateway IPSec VPN Tunnels: 2000 ? Client to gateway IPSec VPN tunnels: 10000 ? Concurrent SSL VPN users: 5000 ? Virtual domains: 10 ? Number of FortiAP devices: 1024 ? Number of FortiToken devices: 1000 ? Maximum number of registered endpoints: 2000 |
| Power | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Power Redundancy | Optional |
| Dimensions (WxDxH) | 17 in x 16.4 in x 1.8 in |
| Weight | 18.96 lbs |
EXTENDED SPECIFICATIONS |
|
| General | |
| Device Type | Security appliance |
| Height (Rack Units) | 1U |
| Width | 17 in |
| Depth | 16.4 in |
| Height | 1.8 in |
| Weight | 18.96 lbs |
| Processor / Memory / Storage | |
| Processors Installed | Fortinet FortiASIC CP8/NP6 |
| Hard Drive | SSD 240 GB x 1 |
| Networking | |
| Form Factor | External |
| Connectivity Technology | Wired |
| Data Link Protocol | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet, 10 Gigabit Ethernet |
| Network / Transport Protocol | IPSec |
| Performance | Firewall throughput (1518-byte UDP): 36 Gbps ? Firewall throughput (512-byte UDP): 36 Gbps ? Firewall throughput (64-byte UDP): 22 Gbps ? IPS throughput: 8 Gbps ? VPN throughput (512-bit IPSec): 20 Gbps ? Firewall latency (64-byte UDP): 3 ?s ? Firewall throughput: 33 Mpps ? VPN throughput (SSL): 2.2 Gbps |
| Capacity | Concurrent sessions: 5000000 ? New sessions per second: 280000 ? Firewall policies: 100000 ? Gateway to gateway IPSec VPN Tunnels: 2000 ? Client to gateway IPSec VPN tunnels: 10000 ? Concurrent SSL VPN users: 5000 ? Virtual domains: 10 ? Number of FortiAP devices: 1024 ? Number of FortiToken devices: 1000 ? Maximum number of registered endpoints: 2000 |
| Status Indicators | Port status, power, status, alarm, link/activity, HA |
| Features | Firewall protection, antivirus analysis, Intrusion Prevention System (IPS), URL filtering, anti-spam protection, anti-malware protection, built-in hardware bypass |
| Encryption Algorithm | SSL |
| Expansion / Connectivity | |
| Interfaces | 2 x USB 3.0 – Type A ? 1 x console – RJ-45 ? 2 x 1000Base-T (management) – RJ-45 ? 2 x 1000Base-T – RJ-45 (WAN) ? 22 x 1000Base-T – RJ-45 ? 2 x 10Gb Ethernet – SFP+ ? 8 x Ethernet 1000 – SFP (mini-GBIC) |
| Miscellaneous | |
| Cables Included | 1 x USB cable ? 1 x network cable ? 1 x console cable |
| Compliant Standards | UL, VCCI, C-Tick, ICSA IPSec certified, ICSA Firewall certified, cUL, ICSA Antivirus, CB, FCC Part 15 A, ICSA Network IPS, ICSA SSL-TLS |
| Power | |
| Power Device | Internal power supply |
| Power Redundancy | Optional |
| Voltage Required | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Power Consumption Operational | 187 Watt |
| Software / System Requirements | |
| OS Provided | FortiOS 5 |



