KEY SELLING POINTS
- Threat prevention
- Data protection
- Security Fabric integration
MAIN SPECIFICATIONS |
|
| Product Description | Fortinet FortiMail 2000E – security appliance |
| Device Type | Security appliance |
| Form Factor | Rack-mountable – 2U |
| Hard Drive | 2 TB x 2 |
| Data Link Protocol | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Performance | Email routing: 1100000 messages per hour ? Antispam throughput: 1000000 messages per hour ? Antispam + antivirus throughput: 900000 messages per hour |
| Capacity | Mailboxes: 2000 ? Email domains: 800 ? Antispam profiles (per system): 400 ? Antivirus profiles (per system): 400 ? Authentication profiles (per system): 400 ? Content profiles (per system): 400 ? Mail policies (per domain): 800 ? Mail policies (per system): 3000 ? Antispam profiles (per domain): 150 ? Antivirus profiles (per domain): 150 ? Authentication profiles (per domain): 150 ? Content profiles (per domain): 150 |
| Power | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Power Redundancy | Yes |
| Dimensions (WxDxH) | 17.2 in x 25.5 in x 3.5 in |
| Weight | 31.97 lbs |
EXTENDED SPECIFICATIONS |
|
| General | |
| Device Type | Security appliance |
| Height (Rack Units) | 2U |
| Width | 17.2 in |
| Depth | 25.5 in |
| Height | 3.5 in |
| Weight | 31.97 lbs |
| Processor / Memory / Storage | |
| Hard Drive | 2 TB x 2 |
| RAID Level | RAID 1, RAID 5, RAID 10, RAID 50, RAID 5 hot spare, RAID 50 hot spare, RAID 10 hot spare, RAID 1 hot spare |
| Networking | |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Connectivity Technology | Wired |
| Data Link Protocol | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Network / Transport Protocol | SMTP, POP3, IMAP |
| Remote Management Protocol | SNMP |
| Performance | Email routing: 1100000 messages per hour ? Antispam throughput: 1000000 messages per hour ? Antispam + antivirus throughput: 900000 messages per hour |
| Capacity | Mailboxes: 2000 ? Email domains: 800 ? Antispam profiles (per system): 400 ? Antivirus profiles (per system): 400 ? Authentication profiles (per system): 400 ? Content profiles (per system): 400 ? Mail policies (per domain): 800 ? Mail policies (per system): 3000 ? Antispam profiles (per domain): 150 ? Antivirus profiles (per domain): 150 ? Authentication profiles (per domain): 150 ? Content profiles (per domain): 150 |
| Features | LDAP support, Syslog support, IPv6 support, antivirus analysis, anti-spam protection, anti-malware protection, event log, IPv4 support, e-mail protection, Management Information Base (MIB), policy based access control |
| Encryption Algorithm | FIPS 140-2 |
| Authentication Method | RADIUS, LDAP |
| Expansion / Connectivity | |
| Interfaces | 4 x 1000Base-T – RJ-45 ? 2 x Ethernet 1000 – SFP (mini-GBIC) |
| Miscellaneous | |
| Compliant Standards | UL, VCCI, C-Tick, BSMI, cUL, CB, RoHS, FCC Part 15 A, VB100, VBSpam |
| Power | |
| Power Device | Internal power supply – hot-plug |
| Installed Qty | 2 |
| Max Supported Qty | 2 |
| Power Redundancy | Yes |
| Voltage Required | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Power Consumption Operational | 189 Watt |
| Environmental Parameters | |
| Min Operating Temperature | 41 ?F |
| Max Operating Temperature | 95 ?F |
| Humidity Range Operating | 8 – 90% (non-condensing) |



