KEY SELLING POINTS
- Driverless USB device
- High-performance smart card chip
- FIPS-140 compliance
- On-board random number generator
- On-board RSA, DES, 3DES, SHA-1
- Economical PKI authenticator
MAIN SPECIFICATIONS |
|
| Product Description | Fortinet FortiToken 300 hardware token |
| Product Type | Hardware token |
| Packaged Quantity | 50 (specifications are for single item) |
| Color | Blue |
| Hardware Token Lifetime | 10 years |
| Dimensions (WxDxH) | 0.6 in x 2.1 in x 0.3 in |
| Features | Smart Card security |
EXTENDED SPECIFICATIONS |
|
| General | |
| Packaged Quantity | 50 (specifications are for single item) |
| Product Type | Hardware token |
| Width | 0.6 in |
| Depth | 2.1 in |
| Height | 0.3 in |
| Color | Blue |
| Miscellaneous | |
| Features | Smart Card security |
| Hardware Token Lifetime | 10 years |



