KEY SELLING POINTS
- High performance UTM – firewall, VPN, IPS, application control, web filtering, antivirus, antispam, DLP and more
- High performance network security
MAIN SPECIFICATIONS |
|
| Product Description | Fortinet FortiWiFi 30E – security appliance – with 3 Years ASE FortiCare and FortiGuard 360 Protection Bundle |
| Device Type | Security appliance |
| Bundled Services | 3 Years ASE FortiCare and FortiGuard 360 Protection Bundle |
| Form Factor | Desktop |
| Ports Qty | 5 |
| Data Link Protocol | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet, IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Frequency Band | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Performance | IPS throughput: 300 Mbps ? NGFW throughput: 200 Mbps ? Threat protection throughput: 150 Mbps ? Firewall throughput: 950 Mbps ? Firewall latency (64-byte UDP): 130 ?s ? Firewall throughput: 180 Kpps ? VPN throughput (512-bit IPSec): 75 Mbps ? VPN throughput (SSL): 35 Mbps ? SSL inspection throughput: 125 Mbps ? Application control throughput: 400 Mbps ? CAPWAP throughput: 850 Mbps |
| Capacity | Concurrent TCP sessions: 900000 ? New TCP sessions per second: 15000 ? Firewall policies: 5000 ? Gateway to gateway IPSec VPN Tunnels: 200 ? Client to gateway IPSec VPN tunnels: 250 ? Concurrent SSL VPN users: 100 ? SSL inspection CPS: 120 ? SSL inspection concurrent sessions: 45000 ? Virtual domains: 5 ? Number of FortiSwitches: 8 ? Number of FortiAP devices (tunnel mode): 2 ? Number of FortiAP devices: 2 ? Number of FortiToken devices: 500 |
| Power | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Dimensions (WxDxH) | 8.3 in x 5.2 in x 1.6 in |
| Weight | 32.13 oz |
EXTENDED SPECIFICATIONS |
|
| General | |
| Device Type | Security appliance |
| Bundled Services | 3 Years ASE FortiCare and FortiGuard 360 Protection Bundle |
| Width | 8.3 in |
| Depth | 5.2 in |
| Height | 1.6 in |
| Weight | 32.13 oz |
| Networking | |
| Form Factor | Desktop |
| Ports Qty | 5 |
| Connectivity Technology | Wireless, wired |
| Data Link Protocol | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet, IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Switching Protocol | Ethernet |
| Network / Transport Protocol | TCP/IP, UDP/IP, IPSec, HTTPs |
| Remote Management Protocol | HTTPS |
| Frequency Band | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Performance | IPS throughput: 300 Mbps ? NGFW throughput: 200 Mbps ? Threat protection throughput: 150 Mbps ? Firewall throughput: 950 Mbps ? Firewall latency (64-byte UDP): 130 ?s ? Firewall throughput: 180 Kpps ? VPN throughput (512-bit IPSec): 75 Mbps ? VPN throughput (SSL): 35 Mbps ? SSL inspection throughput: 125 Mbps ? Application control throughput: 400 Mbps ? CAPWAP throughput: 850 Mbps |
| Capacity | Concurrent TCP sessions: 900000 ? New TCP sessions per second: 15000 ? Firewall policies: 5000 ? Gateway to gateway IPSec VPN Tunnels: 200 ? Client to gateway IPSec VPN tunnels: 250 ? Concurrent SSL VPN users: 100 ? SSL inspection CPS: 120 ? SSL inspection concurrent sessions: 45000 ? Virtual domains: 5 ? Number of FortiSwitches: 8 ? Number of FortiAP devices (tunnel mode): 2 ? Number of FortiAP devices: 2 ? Number of FortiToken devices: 500 |
| Status Indicators | Status |
| Features | Fanless, 3G/4G USB Dongle Support, 2×2 MIMO technology, SD-WAN support |
| Encryption Algorithm | SSL, 256-bit AES, 256-bit SHA, TLS 1.3 |
| Compliant Standards | IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Expansion / Connectivity | |
| Interfaces | 1 x 1000Base-T – RJ-45 (WAN) ? 4 x 1000Base-T – RJ-45 ? 1 x USB 3.0 – Type A ? 1 x console – RJ-45 |
| Miscellaneous | |
| Compliant Standards | UL, VCCI, BSMI, ICSA IPSec certified, ICSA Firewall certified, cUL, ICSA Antivirus, CB, FCC, ICES, RCM, ICSA SSL-VPN, ICSA IPS |
| Power | |
| Power Device | External power adapter |
| Voltage Required | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Power Consumption Operational | 16 Watt |
| Software / System Requirements | |
| OS Provided | FortiOS |
| Environmental Parameters | |
| Min Operating Temperature | 32 ?F |
| Max Operating Temperature | 104 ?F |
| Humidity Range Operating | 10 – 90% (non-condensing) |



