KEY SELLING POINTS
- High-performance UTM – firewall, VPN, IPS, application control, web filtering, antivirus, antispam, DLP and more
- Powerful security operating system delivers more protection for fighting advanced threats and visibility with deep contextual information
- Reliable internal storage for logging, reporting, web caching and WAN optimization
MAIN SPECIFICATIONS |
|
| Product Description | Fortinet FortiWiFi 51E – Low Encryption – security appliance |
| Device Type | Security appliance |
| Form Factor | Desktop |
| Hard Drive | 32 GB x 1 |
| Data Link Protocol | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet, IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Frequency Band | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Performance | Firewall throughput: 2.5 Gbps ? Firewall latency (64-byte UDP): 180 ?s ? Firewall throughput: 375000 packets per second ? VPN throughput (512-bit IPSec): 200 Mbps ? VPN throughput (SSL): 100 Mbps ? IPS throughput (HTTP): 800 Mbps ? SSL inspection throughput: 250 Mbps ? NGFW throughput: 160 Mbps ? CAPWAP throughput: 1.9 Gbps |
| Capacity | Concurrent TCP sessions: 1800000 ? New sessions per second: 21000 ? Firewall policies: 5000 ? Gateway to gateway IPSec VPN Tunnels: 20 ? Client to gateway IPSec VPN tunnels: 250 ? Concurrent SSL VPN users: 80 ? Virtual domains: 5 ? Number of FortiAP devices: 10 ? Number of FortiToken devices: 100 ? Number of FortiClient devices: 200 |
| Power | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Dimensions (WxDxH) | 8.5 in x 5.5 in x 1.4 in |
| Weight | 32.62 oz |
EXTENDED SPECIFICATIONS |
|
| General | |
| Device Type | Security appliance |
| Built-in Devices | 5-port switch |
| Width | 8.5 in |
| Depth | 5.5 in |
| Height | 1.4 in |
| Weight | 32.62 oz |
| Processor / Memory / Storage | |
| Hard Drive | SSD 32 GB x 1 |
| Networking | |
| Form Factor | Desktop |
| Connectivity Technology | Wireless, wired |
| Data Link Protocol | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet, IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Switching Protocol | Ethernet |
| Network / Transport Protocol | IPSec |
| Remote Management Protocol | HTTP |
| Frequency Band | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Performance | Firewall throughput: 2.5 Gbps ? Firewall latency (64-byte UDP): 180 ?s ? Firewall throughput: 375000 packets per second ? VPN throughput (512-bit IPSec): 200 Mbps ? VPN throughput (SSL): 100 Mbps ? IPS throughput (HTTP): 800 Mbps ? SSL inspection throughput: 250 Mbps ? NGFW throughput: 160 Mbps ? CAPWAP throughput: 1.9 Gbps |
| Capacity | Concurrent TCP sessions: 1800000 ? New sessions per second: 21000 ? Firewall policies: 5000 ? Gateway to gateway IPSec VPN Tunnels: 20 ? Client to gateway IPSec VPN tunnels: 250 ? Concurrent SSL VPN users: 80 ? Virtual domains: 5 ? Number of FortiAP devices: 10 ? Number of FortiToken devices: 100 ? Number of FortiClient devices: 200 |
| Features | Firewall protection, VPN support, manageable, antivirus analysis, Intrusion Prevention System (IPS), ASIC VPN, URL filtering, web threat protection, application filtering |
| Encryption Algorithm | SSL, SHA-1, 256-bit AES |
| Compliant Standards | IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Antenna | |
| Antenna Qty | 2 |
| Expansion / Connectivity | |
| Interfaces | 2 x 1000Base-T – RJ-45 (WAN) ? 5 x 1000Base-T – RJ-45 ? 1 x console – RJ-45 ? 1 x USB – Type A |
| Miscellaneous | |
| Compliant Standards | UL, VCCI, C-Tick, ICSA IPSec certified, ICSA Firewall certified, cUL, ICSA Antivirus, CB, FCC Part 15 B, ICSA Network IPS |
| Power | |
| Power Device | External power adapter |
| Voltage Required | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Power Consumption Operational | 19 Watt |
| Software / System Requirements | |
| OS Provided | FortiOS 5 |
| Environmental Parameters | |
| Min Operating Temperature | 32 ?F |
| Max Operating Temperature | 104 ?F |
| Humidity Range Operating | 20 – 90% (non-condensing) |



