Product images only for reference. Actual product may vary. Email sales@endusersupplies.com for discounts.
JW169A
JW169A – HPE Aruba AP-214 FIPS/TAA – Wireless access point – Wi-Fi – Dual Band – in-ceiling
- Secure Payments
- Fast Shipping
- Huge Savings
HPE Aruba AP-214 FIPS/TAA – Wireless access point – Wi-Fi – Dual Band – in-ceiling
Multifunctional and affordable Aruba 210 Series Access Points (APs) maximize mobile device performance in medium-density, high performance Wi-Fi environments, providing a cost-effective gigabit Wi-Fi solution for the enterprise. These compact and cost-effective dual-radio APs deliver wireless data rates of up to 1.3 Gbps to 5-GHz devices with 802.11ac technology. They also support 3×3 MIMO with three spatial streams as well as 2.4-GHz 802.11n clients at data rates up to 450 Mbps.
?
MAIN SPECIFICATIONS |
|
| Product Description | HPE Aruba AP-214 FIPS/TAA – wireless access point |
| Device Type | Wireless access point |
| Form Factor | In-ceiling |
| Data Link Protocol | IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac |
| Frequency Band | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Performance | Maximum data rate (2.4 GHz): 450 Mbps ? Maximum data rate (5 GHz): 1.3 Gbps |
| Capacity | Wireless clients per Wi-Fi radio: 255 ? BSSIDs per radio: 16 |
| Power Over Ethernet (PoE) Supported | PoE |
| Dimensions (WxDxH) | 7.1 in x 7.1 in x 1.8 in |
| Weight | 21.51 oz |
| Manufacturer Warranty | Limited lifetime warranty |
EXTENDED SPECIFICATIONS |
|
| General | |
| Device Type | Wireless access point |
| Width | 7.1 in |
| Depth | 7.1 in |
| Height | 1.8 in |
| Weight | 21.51 oz |
| Networking | |
| Form Factor | In-ceiling |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Line Coding Format | CCK, 64 QAM, 256 QAM, BPSK, QPSK, 16 QAM |
| Data Link Protocol | IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac |
| Spread Spectrum Method | OFDM, DSSS |
| Frequency Band | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Performance | Maximum data rate (2.4 GHz): 450 Mbps ? Maximum data rate (5 GHz): 1.3 Gbps |
| Capacity | Wireless clients per Wi-Fi radio: 255 ? BSSIDs per radio: 16 |
| Status Indicators | Power, status, wireless, link/activity |
| Features | Auto-sensing per device, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), DFS support, Trusted Platform Module (TPM), reset button, Maximum Ratio Combining (MRC), 3T3R MIMO technology, Low Density Parity Check (LDPC), Transmit Beam-forming (TxBF) ready, Energy Efficient Ethernet, Cyclic Delay Diversity (CDD), Space Time Blocking Code (STBC), Advanced Cellular Coexistence (ACC), ClientMatch |
| Compliant Standards | IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.3af, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.3at, IEEE 802.3az, IEEE 802.11ac |
| Expansion / Connectivity | |
| Interfaces | 1 x 1000Base-T (PoE) – RJ-45 ? 1 x console – RJ-45 ? 1 x USB 2.0 ? 3 x antenna – RP-SMA |
| Miscellaneous | |
| MTBF | 538,975 hours |
| Compliant Standards | EN 60950, IEC 60950, IEC 60601-1-1, IEC 60601-1-2, UL 60950, CB, Directive 1999/5/EC, IC, UL 2043, FCC, cTUVus, FIPS, LVD, Directive 2006/95/EC, EN 300 328, EN 301 489, EN 301 893 |
| TAA Compliant | Yes |
| Power | |
| Power Over Ethernet (PoE) Supported | PoE |
| Manufacturer Warranty | |
| Service & Support | Limited warranty – lifetime |
| Environmental Parameters | |
| Min Operating Temperature | 32 ?F |
| Max Operating Temperature | 122 ?F |
| Humidity Range Operating | 5 – 95% (non-condensing) |



