Product images only for reference. Actual product may vary. Email sales@endusersupplies.com for discounts.
JW293A
JW293A – HPE Aruba RAP-3WN (US) FIPS/TAA – Wireless access point – Wi-Fi – 2.4 GHz – desktop.
- Secure Payments
- Fast Shipping
- Huge Savings
HPE Aruba RAP-3WN (US) FIPS/TAA – Wireless access point – Wi-Fi – 2.4 GHz – desktop
The multifunctional Aruba RAP-3 Series Remote Access Points deliver secure IEEE 802.11n wireless and wired network access to corporate resources from branch and home offices. Delivering a wireless data rate of up to 300 Mbps, the RAP-3 has three 10/100BASE-T Ethernet ports and one USB port for connecting to 3G and 4G networks. For locations that require greater coverage, the RAP-3 can join an Aruba Instant WLAN cluster. The RAP-3 can extend corporate resources to remote locations by establishing site-to-site VPN tunnels to the data center.
?
MAIN SPECIFICATIONS |
|
| Product Description | HPE Aruba RAP-3WN (US) FIPS/TAA – wireless access point |
| Device Type | Wireless access point |
| Form Factor | Desktop – indoor |
| Localization | United States |
| Data Link Protocol | IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Frequency Band | 2.4 GHz |
| Performance | Maximum data rate (2.4 GHz): 300 Mbps |
| Power | AC 120/230 V |
| Dimensions (WxDxH) | 5.1 in x 4.3 in x 2.5 in |
| Weight | 6.35 oz |
| Manufacturer Warranty | Limited lifetime warranty |
EXTENDED SPECIFICATIONS |
|
| General | |
| Device Type | Wireless access point |
| Ruggedized Design | Indoor |
| Width | 5.1 in |
| Depth | 4.3 in |
| Height | 2.5 in |
| Weight | 6.35 oz |
| Localization | United States |
| Networking | |
| Form Factor | Desktop |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Data Transfer Rate | 300 Mbps |
| Line Coding Format | CCK, 64 QAM, BPSK, QPSK, 16 QAM |
| Data Link Protocol | IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Spread Spectrum Method | OFDM, DSSS |
| Frequency Band | 2.4 GHz |
| Performance | Maximum data rate (2.4 GHz): 300 Mbps |
| Features | Auto-uplink (auto MDI/MDI-X), Trusted Platform Module (TPM), 2T2R MIMO technology, Adaptive Radio Management (ARM), Maximum Ratio Combining (MRC), Space Time Blocking Code (STBC), Captive Portal, ClientMatch, packet aggregation A-MPDU, packet aggregation A-MSDU, Air Monitor (AM) |
| Compliant Standards | IEEE 802.11b, IEEE 802.3af, IEEE 802.11g, IEEE 802.1x, Wi-Fi CERTIFIED, IEEE 802.11n |
| Antenna | |
| Antenna | Internal |
| Antenna Qty | 2 |
| Directivity | Omni-directional |
| Gain Level | 2 dBi |
| Expansion / Connectivity | |
| Interfaces | 3 x Ethernet 100 – RJ-45 ? 1 x USB 2.0 – Type A ? 1 x console |
| Miscellaneous | |
| Compliant Standards | EN 60950, IEC 60950, UL 60950, CB, FCC, cTUVus, FIPS, EN 300 328, EN 301 489, LVD 72/23/EEC, CE/EMC, R&TTE Directive 1995/5/EC |
| TAA Compliant | Yes |
| Power | |
| Power Device | External power adapter |
| Voltage Required | AC 120/230 V |
| Power Consumption Operational | 6.5 Watt |
| Manufacturer Warranty | |
| Service & Support | Limited warranty – lifetime |
| Environmental Parameters | |
| Min Operating Temperature | 32 ?F |
| Max Operating Temperature | 104 ?F |
| Humidity Range Operating | 5 – 93% (non-condensing) |



