Product images only for reference. Actual product may vary. Email sales@endusersupplies.com for discounts.
N7K-AC-7.5KW-US
Cisco N7K-AC-7.5KW-US= AC Power Supply Module – 7500W
- Secure Payments
- Fast Shipping
- Huge Savings
| Overview | |
| General Information | |
| Manufacturer | Cisco Systems, Inc |
| Manufacturer Part Number | N7K-AC-7.5KW-US= |
| Manufacturer Website Address | http://www.cisco.com |
| Brand Name | Cisco |
| Product Model | N7K-AC-7.5KW-US= |
| Product Name | N7K-AC-7.5KW-US= AC Power Supply Module |
| Marketing Information | The Cisco Nexus 7000 N7K-AC-7.5KW-US= AC Power Supply Module delivers fault tolerance, high efficiency, load sharing, and hot-swap features to the Cisco Nexus 7000 Series. Each Cisco Nexus 7000 Series chassis can accommodate multiple power supplies, providing both chassis-level and facility power fault tolerance. |
| Product Type | Power Module |
| Specification | |
| Technical Information | |
| Receptacles | 2 x NEMA L6-30P |
| Power Description | |
| Input Voltage | 220 V AC |
| Output Power | 7.50 kW |
| Physical Characteristics | |
| Height | 8.5″ |
| Width | 4″ |
| Depth | 17.5″ |
| Weight (Approximate) | 23 lb |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Green Compliant | Yes |
| Green Compliance Certificate/Authority | RoHS |



