Product images only for reference. Actual product may vary. Email sales@endusersupplies.com for discounts.
PWR-2700-DC
Cisco 2700 Watt Redundant DC Power Supply – 2700W
- Secure Payments
- Fast Shipping
- Huge Savings
| Overview | |
| General Information | |
| Manufacturer | Cisco Systems, Inc |
| Manufacturer Part Number | PWR-2700-DC |
| Manufacturer Website Address | http://www.cisco.com |
| Brand Name | Cisco |
| Product Name | 2700 Watt Redundant DC Power Supply |
| Product Type | Redundant Power Supply |
| Specification | |
| Power Description | |
| Input Voltage | -56 V DC |
| Output Voltage | 1.5 V DC |
| Output Voltage | 3.3 V DC |
| Output Voltage | 50 V DC |
| Output Power | 2.70 kW |
| Physical Characteristics | |
| Height | 4.3″ |
| Width | 17″ |
| Depth | 4.5″ |
| Weight (Approximate) | 11 lb |
| Miscellaneous | |
| Compatibility | Cisco 7606 Router |



