Product images only for reference. Actual product may vary. Email sales@endusersupplies.com for discounts.
PWR-C45-4200ACV
Cisco Catalyst 4500 Series Dual Input AC Power Supply – 4200W
- Secure Payments
- Fast Shipping
- Huge Savings
| Overview | |
| General Information | |
| Manufacturer | Cisco Systems, Inc |
| Manufacturer Part Number | PWR-C45-4200ACV= |
| Manufacturer Website Address | http://www.cisco.com |
| Brand Name | Cisco |
| Product Name | Catalyst 4500 Series Dual Input AC Power Supply |
| Marketing Information | The Catalyst 4500 Series Dual Input AC Power Supply supports data and PoE, is designed to accept either 100V AC circuits or 200V AC circuits. The 4200W supply is the largest internal AC power supply available for the Catalyst 4500 series switch. Customer planning large scale PoE deployments can use the dual inputs in the 200V AC configuration. Customers planning for the future can deploy the 4200W power supply with a single 100V circuit. |
| Product Type | Proprietary Power Supply |
| Specification | |
| Power Description | |
| Input Voltage | 100 V AC |
| Input Voltage | 200 V AC |
| Output Voltage | 12 V DC |
| Output Power | 4.20 kW |
| Miscellaneous | |
| Compatibility |
|



