Product images only for reference. Actual product may vary. Email sales@endusersupplies.com for discounts.
PWR-C49M-1000AC
Cisco 1000W AC Power Supply – Plug-in Module
- Secure Payments
- Fast Shipping
- Huge Savings
| Overview | |
| General Information | |
| Manufacturer | Cisco Systems, Inc |
| Manufacturer Part Number | PWR-C49M-1000AC= |
| Manufacturer Website Address | http://www.cisco.com |
| Brand Name | Cisco |
| Product Name | 1000W AC Power Supply |
| Product Type | Proprietary Power Supply |
| Specification | |
| Power Description | |
| Input Voltage | 240 V AC |
| Output Power | 1 kW |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Plug-in Module |
| Height | 1.9″ |
| Width | 7.3″ |
| Depth | 10.7″ |
| Weight (Approximate) | 9.90 lb |
| Miscellaneous | |
| Compatibility | Cisco Catalyst 4900M Series Switch |



